Jakie są objawy autyzmu

Autyzm to zaburzenia mózgu, których pierwsze sygnały można najczęściej zaobserwować pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia maluszka. Wówczas dzieci zaczynają zachowywać się zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy, co słusznie martwi rodziców. Choć zaburzenia te manifestują się u każdego inaczej, to można wyodrębnić szereg objawów sygnalizujących, że mamy do czynienia z autyzmem. Szybko postawiona diagnoza pozwoli opracować specjalną terapię, która złagodzi objawy zaburzenia i pozwoli na wypracowanie schematu funkcjonowania dziecka w jego środowisku.

Rodzice martwiący się o dziwne zachowania swojego szkraba powinni czujnie go obserwować. Jeśli opisane niżej objawy będą się nasilać lub występują wszystkie naraz należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który postawi właściwą diagnozę. Jeśli zlekceważymy pojawiające się problemy, deficyty rozwojowe naszego dziecka będą się tylko pogłębiać. Należy pamiętać, że autyzm jest nieuleczalny i tylko odpowiednia terapia behawioralna lub poznawczo-behawioralna będzie w stanie skutecznie pomóc.

Po czym rozpoznać autyzm?
Pewnego rodzaju zachowania mogą być dla rodziców pierwszymi sygnałami wystąpienia u dziecka autyzmu. Rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na: zauważalnie słaby rozwój mowy, kiedy dwuletnie dziecko nie potrafi łączyć słów, nie rozumie prostych zdań, nie reaguje na swoje imię oraz nie potrafi nazwać poszczególnych przedmiotów, których używa; niezastępowanie gestami trudności z mówieniem; zaburzenia uwagi i koncentracji objawiające się tym, że dziecko nie spogląda na wskazywany przez rodzica przedmiot i nie przynosi do niego swoich zabawek; wyraźnie osłabiony kontakt wzrokowy, co przejawia się tym, że dziecko nie patrzy rodzicom w oczy a jego spojrzenie jest często obojętne; dziwne użycie zabawek niezgodnie z ich przeznaczeniem, co najczęściej wygląda tak, że dziecko woli szeregować je w linii, układać na sobie w linii prostej czy wąchać niż bawić się. Niepokojącym sygnałem powinien być również fakt, że maluszek woli bawić się samotnie i złości się, gdy rodzic chce się do niego dołączyć. Kolejnym objawem autyzmu jest brak uśmiechu i brak chęci do zainicjowania wspólnej interakcji z rodzicem.

Zaburzenia integracji sensorycznej
Zaburzenia te towarzyszą różnym odmianom autyzmu i wiążą się z tym, że zmysły maluszka nie współpracują ze sobą tak jak powinny, co skutkuje nieprawidłowym przetwarzaniem informacji i bodźców z zewnątrz. Kiedy rodzice zauważą, że ich dziecko ma zdecydowanie ograniczone preferencje spożywcze, objawia wyraźną niechęć do ciuchów wykonanych z pewnych materiałów, nie przepada za przytulaniem lub bliskością lub przeciwnie – ściska za mocno, wykazuje niechęć do określonych dźwięków, boi się tłumów i hałasu oraz przez długi czas wpatruje się w daną rzecz, powinni udać się do specjalisty. Nie bójmy się skonsultować z lekarzem tylko dlatego, że „nie jesteśmy do końca pewni”. Lepiej upewnić się, że z naszą pociechą jest wszystko w porządku, niż zwlekać kolejne dni i miesiące, pozbawiając malca szansy na skuteczną terapię. Warto konsultować nawet najdrobniejsze zaniepokojenia.