MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

E-recepta
Zdrowie

E-recepta – jak ją uzyskać w trakcie konsultacji lekarskich online?

E-recepta to bardzo wygodne rozwiązanie. Recepty elektroniczne funkcjonują w Polsce od stycznia 2020 roku. E-recepta jest obecnie domyślną formą recepty – jedynie w wyjątkowych przypadkach lekarz może wystawić receptę w wersji papierowej, np. lekarz cudzoziemiec, wykonujący czasowo praktykę lekarską w Polsce. Recepty papierowe wystawiane są również w przypadku np. recept transgranicznych czy recept wystawianych dla osób nieznanych z imienia i nazwiska

E-recepta może zostać wystawiona nie tylko w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. E-receptę czy receptę online możesz uzyskać również w trakcie konsultacji z lekarzem również w trybie online. To bardzo wygodne rozwiązanie – w zasadzie jesteś w stanie dostać e-receptę bez wychodzenia z domu. Jak z takiego rozwiązania skorzystać? Jak dostać receptę online w trakcie konsultacji lekarskiej online?

E-recepta w trakcie konsultacji lekarskich online

E-receptę może wystawić nam lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka czy felczer. Sama e-recepta może mieć postać czterocyfrowego kodu, wysyłanego poprzez wiadomość SMS, może zostać wysłana na nasz email, może również zostać wydrukowana przez lekarza i przekazana nam w postaci papierowej. Jeśli e-recepta została wystawiona i otrzymaliśmy kod SMS, w aptece podajemy ten kod oraz numer PESEL. Aby móc otrzymać e-receptę w postaci kodu SMS, musimy mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/jak-uzyskac-e-recepte/).

E-receptę można otrzymać również w trakcie konsultacji lekarskich online. Nie musimy zatem umawiać się na „fizyczną” wizytę u lekarza – recepta online może zostać wystawiona w trakcie telekonsultacji czy konsultacji lekarskiej online. To szczególnie ważne w dobie zagrożenia, jakie niesie za sobą epidemia koronawirusa. Osoby starsze, nawet po zaszczepieniu, po prostu boją się wychodzić z domu, przebywać w zatłoczonych poczekalniach pod gabinetami lekarskimi. Dla nich możliwość uzyskania e-recepty w trakcie konsultacji lekarskiej online to ogromne udogodnienie.

W dobie dzisiejszych rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych wizyta u lekarza tylko po to, aby wystawił nam receptę jest stratą czasu. Oczywiście, aby wykonać badanie, musimy się do gabinetu lekarza udać. Tyle, że bardzo duża liczba konsultacji lekarskich to właśnie konsultacje dotyczące np. wystawienia e-recepty na zakup leków, jakie lekarz przepisał pacjentowi już wcześniej i te leki się po prostu pacjentowi kończą.

Konsultacja lekarska online w celu uzyskania recepty online jest bardzo wygodna – zdalne wizyty u lekarza to oszczędność czasu, możliwość konsultacji z lekarzem niekoniecznie najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta, duża dostępność lekarzy online. Jeśli pacjent przyjmuje leki i konsultacja lekarska ma dotyczyć jedynie wystawienia kolejnej e-recepty, to uzyskanie tej e-recepty w trakcie konsultacji lekarskiej online jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Z kolei e-recepta pozwala np. upoważnionym członkom rodziny pacjenta sprawdzić, czy wykupił on przepisane leki. Samą receptę online można zrealizować w kilku aptekach, niekoniecznie wszystkie leki z jednej e-recepty trzeba wykupić w jednej aptece.

Ile jest ważna recepta online?

Teoretycznie ważność recepty online może wynosić nawet 365 dni – na tyle bowiem lekarz może „rozpisać” leki przyjmowane przez pacjenta. W praktyce e-recepta powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od dnia jej wystawienia. Z kolei pielęgniarka może wypisać receptę na maksymalnie 180 dni.

E-recepty są bardzo wygodne, szczególnie jeśli wystawione zostają przez lekarza w trakcie konsultacji online. Z kolei sama konsultacja online może przybierać różne formy – od czatu do spotkania w formie wideopołączenia. Szczególnie ta ostatnia jest preferowana przez pacjentów – mogą zobaczyć lekarza, pokazać mu zmiany chorobowe, wyniki badań itd.

Porady lekarskie i konsultacje online stały się popularne w okresie pandemii, ale wydaje się, że na stałe zagoszczą już w katalogu usług medycznych. Oczywiście są przypadki, w których telefoniczna porada lekarska czy konsultacje online, nawet z wykorzystaniem kamery, nie wystarczą i konieczna będzie tak czy inaczej wizyta w gabinecie lekarskim, niemniej jeśli w grę wchodzi np. konieczność kontaktu z lekarzem w celu uzyskania e-recepty, to forma konsultacji lekarskiej online sprawdzi się idealnie.

Konsultacje lekarskie online umożliwiają kontakt z lekarzami różnych specjalności. O ile sam kontakt z lekarzem odbywa się na odległość, to pacjent do takiego spotkania musi się odpowiednio przygotować. Jeśli ma to być pierwszy kontakt z lekarzem online, warto przygotować sobie spis wszystkich tematów, jakie planujemy poruszyć w rozmowie ze specjalistą. Może się bowiem okazać, że w trakcie konsultacji lekarskiej online coś ważnego wypadnie nam z głowy.

Jak wygląda konsultacja lekarska online?

Konsultację lekarską online również umawia się przed terminem, jak każdą inną wizytę lekarską. Konsultacja lekarska online trwa kilka do kilkudziesięciu minut. Lekarz po weryfikacji danych pacjenta przeprowadza z nim wywiad, a następnie kieruje do odpowiedniego leczenia, czy właśnie wystawia receptę online (więcej o tym m.in. tutaj: https://poradynacodzien.pl/l4-online-zwolnienie-lekarskie-przez-internet/).

Konsultacje lekarskie online są darmowe, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Niektórzy lekarze prowadzący prywatną praktykę w gabinetach lekarskich również oferują konsultacje online, płatne przelewem.

E-recepta już na stałe zagościła w systemie opieki medycznej. To samo pewnie stanie się z konsultacjami lekarskimi online – po prostu tam, gdzie nie jest wymagane osobiste stawiennictwo pacjenta są one znacznie wygodniejsze i tańsze – zarówno dla pacjenta, jak i całego systemu opieki zdrowotnej.

Artykuł sponsorowany