MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Zdrowie

Kompresjoterapia – wskazania, właściwości, efekty

Leczenie opuchniętych, zmęczonych nóg oraz żylaków to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej czy siedzącej, uwarunkowania genetyczne oraz inne okolicznością mogą sprzyjać powstawaniu żylaków. Z pomocą przychodzi kompresjoterapia, która zaczęła być już stosowana w czasach starożytnych przez Hipokratesa. Potem została na kilkaset lat zapomniana, by w XIX wieku powrócić. Na początku do kompresjoterapii wykorzystywano płócienne bandaże. Warto wspomnieć, że dzięki zaawansowanym technologiom, kompresjoterapia przeżywa dziś renesans. Od wielu lat jest ona najważniejszą metodą leczenia zachowawczego.  

Czym jest kompresjoterapia? 

Kompresjoterapia jest zaliczana do najstarszych sposobów małoinwazyjnego leczenia schorzeń żylnych. Uznaje się ją za jedną z bardziej skutecznych metod profilaktyki i leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, obrzęków limfatycznych oraz zakrzepicy żylnej. Kompresjoterapia polega na nałożeniu na kończynę z zewnątrz odpowiednio mocnego ucisku w taki sposób, aby przenieść go na naczynia krwionośne i tkanki. Do terapii uciskowej stosuje się specjalne produkty, takie jak rajstopy, pończochy oraz podkolanówki uciskowe.  

Kompresjoterapia – zalety 

Kompresjoterapia może zniwelować zastoje krwi w naczyniach żylnych, dzięki czemu w okolicznych tkankach nie dochodzi do nadmiernego gromadzenia się dodatkowej chłonki. Usprawnienie odpływu krwi żylnej i chłonki pomaga zmniejszać obrzęki i następstwa zastojów żylnych. Regularna i systematycznie stosowana kompresjoterapia zmniejsza dolegliwości związane z różnego typu schorzeniami, występującymi w każdym stadium niewydolności żylnej. Może ona także wpływać korzystnie na zahamowanie postępu choroby. W przypadkach zaawansowanej i przewlekłej niewydolności żylnej, kompresjoterapia stanowi bardzo istotne uzupełnienie innych metod leczniczych. 

Bandażowanie kompresyjne znacząco zmniejsza dolegliwości związane z powyższym schorzeniem i poprawia przepływ krwi w żyłach. Kompresjoterapia kończyn dolnych jest zalecana wszystkim tym, którzy długotrwale przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej w celu zapobiegania powstawania żylaków lub niwelowania już istniejących zmian. Bandaż kompresyjny w niewydolności żylnej może być idealnym rozwiązaniem.  

Kompresjoterapia – zalecenia 

Kompresjoterapia sprawdza się u osób, które borykają się z problemami klinicznej niewydolności żylnej, oraz tym, u których w rodzinie występuje ten problem. Dotyczy to szczególnie osób, które są narażone na długotrwałą pracę w pozycji stojącej lub siedzącej.  

Stosowanie produktów uciskowych może być niezwykle pomocne, zarówno jeśli problemy już występują, jak również wówczas, gdy dopiero zaczynają się pojawiać. Uciskowe elementy garderoby mogą stanowić dobrą alternatywę dla leczenia zachowawczego, a nawet być jego częścią. Podkolanówki uciskowe 1 stopnia oraz podkolanówki uciskowe 2 stopnia sprawdzą się idealnie na co dzień.  

Kompresjoterapia – przeciwwskazania 

Warto wiedzieć, że nie należy stosować kompresjoterapii, jesli borykamy się z zaawansowanymi zaburzeniami krążenie lub zapaleniem skóry.