MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Uroda Zdrowie

Porady dla odchudzających się

Większość osób, które podejmowały w przeszłości próby odchudzania, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to wcale takie proste. Niby za przykład podawane są nam osoby, które bez większego trudu zrzuciły kilkadziesiąt kg, jednak o wiele więcej ludzi ma problem z tym, by pozbyć się chociaż kilku kilogramów. Zazwyczaj przyczyną porażki jest jednak nieodpowiednie podejście do sprawy i brak szybko zauważalnych efektów, które to powodują z kolei braki w motywacji.

Kluczowe dla sukcesu jest odpowiednie nastawienie

Odchudzanie nie może być nagłe, a utrata wagi zbyt gwałtowna. Z kolei zbyt mało podjętych działań spowoduje to, że nie zobaczymy żadnych efektów. Trzeba więc te dwa podejścia wypośrodkować i mierzyć siły na zamiary, traktując skuteczne odchudzanie jako plan długoterminowy. Praktycznie wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że takie optymalne tempo odchudzania i gubienia tkanki tłuszczowej mieści się gdzieś mniej więcej pomiędzy jednym a dwoma kilogramami na tydzień. Wolniejsza utrata wagi może okazać się dla nas niezauważalna, z kolei zbyt szybkie odchudzanie najprawdopodobniej spowoduje bardzo niekorzystny efekt jojo.

Wiadomym jest, że gdy zaczniemy szukać informacji o tym, jakie są najlepsze sposoby na odchudzanie, to w pierwszej kolejności najpewniej trafimy na reklamy jakichś środków farmaceutycznych bądź suplementów diety. Oczywiście, nie zależy ich demonizować i od razu odrzucać, ale należy pamiętać o tym że takie tabletki na odchudzanie tylko co najwyżej nas wspomogą, a nie załatwią za nas całej roboty.

Polubić ruch i sport

Nie chodzi tu o to, by koniecznie zacząć uprawiać jakąś dyscyplinę sportową, ale po prostu zacząć się ruszać. Tu należy zwrócić uwagę na to, że o wiele bardziej efektywne jest ćwiczenie kilka razy w tygodniu, choćby nawet pojedyncza sesja miała trwać co najwyżej pół godziny, niż rzadkie, ale bardzo wyczerpujące i długie sesje, które najczęściej odbiorą nam motywację do ich powtarzania. Szczególnie polecane dla osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy jest pływanie, bowiem angażuje ono praktycznie wszystkie mięśnie organizmu. Jeżeli jednak nie mamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania basenu, warto jest wsiąść na rower, a jeżeli i to nam nie odpowiada, to po prostu kupić dobre buty do biegania i zająć się joggingiem.

Jeżeli mimo wszystko wolimy ćwiczyć w domu, gdyż ani nie chce nam się wychodzić na zewnątrz, ani nie chcemy się nikomu pokazywać, to bardzo fajnym rozwiązaniem jest po prostu aerobik. Szczególnie chodzi tu o ćwiczenia aerobowe wykonywane wraz z filmem instruktażowym. Tych filmów jest bardzo dużo w internecie i takie sesje aerobiku mają właśnie najczęściej koło 45 minut, co jest chyba optymalną długością. Jeżeli przeprowadzimy taką sesję powiedzmy 3 lub 4 razy w tygodniu i będziemy powtarzać regularnie, to sukces mamy praktycznie murowany.

Ćwiczenia dla odchudzających się

Koniecznie jednak trzeba pamiętać o tym, że same ćwiczenia fizyczne niewiele nam pomogą, jeżeli nie zaczniemy odżywiać się zdrowo. Zdrowe odżywianie polega zarówno na wyzbyciu się wszelkich niepotrzebnych i kalorycznych przekąsek, słodyczy, przegryzek, jak i zastąpieniu niezbyt zdrowych produktów obiadowych, śniadaniowych oraz kolacyjnych tymi zdrowymi. Takie przykładowe zamienniki to chociażby pieczywo żytnie razowe zamiast pieczywa jasnego pszennego, kasza i ryż zamiast makaronu i ziemniaków, ryby i owoce morza zamiast czerwonego mięsa, warzywa i owoce zamiast cukru i słodyczy.

Oczywiście, jak było powiedziane już wcześniej, nie ma nic złego w tym, żeby równolegle stosować pewne środki na odchudzanie, ale właśnie w tym rzecz, żeby traktować je jako dodatkowe suplementy, a nie coś, co za nas schudnie. Przykładowe suplementy tego typu to takie, które hamują łaknienie i uczucie głodu, a jednocześnie zwiększają termogenikę organizmu, to znaczy, że spala on więcej tłuszczu niż zazwyczaj przy podobnym wysiłku fizycznym.