MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Wybieramy optymalny projekt domu dla pięcioosobowej rodziny
Lifestyle

Wybieramy optymalny projekt domu dla pięcioosobowej rodziny. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Posiadanie trójki dzieci to ogromna radość i szczęście, ale również większe wyzwanie i potrzeba zapewnienia komfortu wszystkim członkom rodziny. Wybranie odpowiedniego projektu domu dla pięciu osób bywa wyzwaniem, lecz nie jest misją nie do wykonania. Jakie rozwiązania będą odpowiednie dla 5-osobowej rodziny?

 Dom przy Cyprysowej 64

Optymalne rozmiary domu dla pięcioosobowej rodziny.

Odpowiedź na pytanie, jakiej wielkości powinien być dom dla rodziny z trójką dzieci, jest uzależniona w największym stopniu od potrzeb własnych i indywidualnych preferencji mieszkańców. Można jednak posłużyć się pewnymi ogólnymi zasadami.

Projekty domów dla pięcioosobowej rodziny powinny zawierać pokój dzienny z przestrzenią jadalnianą, kuchnię, sypialnię dla rodziców oraz trzy pokoje dla dzieci. Warto zaznaczyć, że niektórzy mogą uznać, iż dwa pokoje dziecięce, z których jeden będzie dzielony przez dwójkę rodzeństwa, będą wystarczające. Jest to możliwe i w wielu przypadkach spotkamy taki układ wnętrza, jednak w praktyce, gdy dzieci osiągają wiek nastoletni, potrzeba prywatności staje się większa. Dlatego, gdy wybieramy projekty domów warto myśleć przyszłościowo i od razu wybrać plan posiadający trzy dodatkowe sypialnie. Jakie minimum powierzchniowe powinno się przyjąć? Optymalnie byłoby to około 120 m² powierzchni użytkowej. W takim domu, szczególnie gdy postawimy na dom z poddaszem, z powodzeniem zmieścimy wszystkie niezbędne pomieszczenia i zapewnimy dwie łazienki dla większego komfortu wszystkich mieszkańców. Nie możemy jednak wykluczyć, że na mniejszej powierzchni również komfortowo zamieszka rodzina z trójką dzieci. Jest to jak najbardziej możliwe. Przykładem takiego rozwiązania są stumetrowe Domy Przy Bukowej 40 – parterowy i Cyprysowej 64 – z poddaszem użytkowym.

 Dom przy Bukowej 40

Większy dom – większa wygoda. Odkryj potencjał dodatkowej przestrzeni.

Możemy śmiało postawić uzasadnioną tezę, że przy pięciu osobach dobrze jest postarać się o większą przestrzeń mieszkalną, która zagwarantuje każdemu domownikowi większy komfort. Logicznym rozwiązaniem jest stworzenie otwartej przestrzeni na parterze poprzez połączenie salonu, jadalni i kuchni. Jeden otwarty livingroom, bez ścian działowych, optycznie powiększy całe wnętrze.

W przypadku pięcioosobowej rodziny, warto rozważyć projekty domów o powierzchni użytkowej między 140, a 160 m². Większa przestrzeń pozwala na dodatkowe pomieszczenia, które znacząco podnoszą komfort codziennego życia. Praktycznie niezbędne stają się w takim domu dwie łazienki oraz przestronna garderoba. Warto również zadbać o pralnię, lub pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, a także dodatkowy pokój dla gości. Jeśli budżet inwestycji pozwala na większy rozmach można rozważyć takie projekty domów, które posiadają sypialnie małżeńską z prywatną garderobą i łazienką. Taki pokój w stylu masterbedroom pozwoli rodzicom na większy komfort odpoczynku. Znikają jednocześnie problemy z porannym tłokiem przed łazienką, który generuje się przed wejściem do szkoły, czy pracy.

 Dom przy Cyprysowej 78

Parterowy, czy z poddaszem? Jaki dom lepszy dla rodziny z 3 dzieci?

Warto w tym momencie się zastanowić, jaki model domu będzie odpowiedni dla pięcioosobowej rodziny: parterowy, czy z poddaszem użytkowym? Projekty dostosowane do potrzeb pięciu osób znajdziemy zarówno wśród parterówek, jak i domów piętrowych. Trzeba jednak pamiętać, że dom parterowy zajmuje większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy lub z poddaszem, co może być istotne w przypadku działek o niestandardowych wymiarach oraz gdy planujemy budowę garażu. Parterowy dom o powierzchni użytkowej 140 m² zajmuje na działce ponad 200 m², co generuje potrzebę posiadania działki o wiele większej niż w przypadku domu o takiej samym metrażu, ale z poddaszem użytkowym. Poza tym łatwiej zaprojektować komfortowy i funkcjonalny układ wnętrza na dwóch poziomach, szczególnie gdy potrzebujemy w domu czterech sypialni.  Wydaje się zatem, że projekty domów z poddaszem posiadają większy potencjał i dają większe możliwości, w przypadku gdy w domu ma mieszkać pięcioro, lub więcej domowników. Taki dom zmieścimy na mniejszej działce i łatwiej wydzielimy odpowiednią ilość pokoi.

Artykuł sponsorowany