MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Puzzle dla dzieci
Dziecko

Puzzle dla dzieci – kiedy jest na nie najlepszy czas?

Kiedy warto kupić dziecku puzzle? Jakie puzzle będą najlepsze dla malucha?

Układanie puzzli to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku. Puzzle rozwijają wyobraźnie, pozwalają się odstresować i usprawniają funkcje poznawcze. Śmiało można powiedzieć, że układanie puzzli to najbardziej uniwersalna zabawa edukacyjna, zarówno dla dorosłych, jak i dla maluchów. Jakie puzzle dla dzieci są najlepsze i jaki wiek jest najbardziej odpowiedni na wdrożenie takiej zabawy?

Od kiedy dzieci są zdolne do układania puzzli?

To, od kiedy dziecko jest zdolne do układania puzzli, jest kwestią bardzo indywidualną. Każde dziecko jest inne i powinno mieć prawo do rozwijania się w swoim własnym tempie. Najgorsze co można zrobić to porównywać umiejętności dzieci będące w tym samym wieku. Warto wiedzieć, że jedne dzieci zrozumieją sens puzzlowej układanki dużo szybciej niż inne. Jest to całkowicie naturalne. Niemniej jednak do tej klasycznej zabawy edukacyjnej warto zachęcać od najmłodszych lat, pamiętając, aby elementy układanki były dopasowane do wieku dziecka.

Jakie puzzle piankowe dla niemowlaka?

Oczywiste jest, że funkcje poznawcze niemowlaka nie są na tyle rozwinięte, aby był on w stanie ułożyć puzzle w sposób logiczny. W tym wieku dziecko jest w stanie rozróżnić kształty i kolory, a piankowe puzzle dla dzieci mogą wspomóc proces kształtowania funkcji poznawczych. Warto zwrócić uwagę na to, aby piankowe puzzle dla niemowlaka były wykonane z wysokiej jakości materiału bez dodatku PCV oraz plastiku.

Rodzaj puzzli a wiek dziecka

Zdecydowana większość producentów puzzli umieszcza na opakowaniu informację na temat tego, dla jakich dzieci produkt jest odpowiedni. Oczywiście jest to wyłącznie szacunkowy wiek. Bardziej niż o zdolność dzieci do układania puzzli, chodzi o rozmiar elementów układanki. Jak powszechnie wiadomo, małe dzieci mają tendencję do wkładania rozmaitych przedmiotów do ust. Pozostawienie dziecka z pudełkiem puzzli o niewielkich rozmiarach mogłoby skończyć się naprawdę źle.

Na co zwrócić uwagę wybierając puzzle dla najmłodszych?

Wybierając puzzle dla małych dzieci warto przede wszystkim kierować się ich rozmiarem. Od tego zależeć może bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. Najodpowiedniejszym wyborem dla najmłodszych będą puzzle piankowe oraz takie, których rozmiar uniemożliwi ewentualne połknięcie. Warto wybierać puzzle przedstawiające proste obrazki o wyrazistych kolorach. Nie wolno także zapominać o tym, że dziecko najlepiej wspomóc podczas pierwszych prób układania puzzli. Z czasem puzzle mogą stać się świetną rozrywką dla całej rodziny.