MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Alergie krzyżowe
Zdrowie

Alergie krzyżowe – kiedy powstają? Jakie są objawy? Jak leczyć?

Wiadomym jest, że alergia negatywnie wpływa na jakość życia. Do wielu dolegliwości trzeba się przyzwyczaić. Sprawy nie ułatwia skomplikowana, a zarazem czasochłonna diagnoza. Nie jest łatwo ustalić, jakie alergeny przyczyniają się do wystąpienia uciążliwych objawów. Na specjalną uwagę zasługują alergie krzyżowe, które wydłużają listę czynników wywołujących niepożądane reakcje organizmu. Oczywiście konieczna jest wizyta u doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi kompleksowy zestaw badań. Może okazać się, że do trafnego zdiagnozowania wszystkich alergenów potrzebnych będzie kilka miesięcy.

Czym jest alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa nie jest prosta i szybka w rozpoznaniu. Po kontakcie z alergenem podobnym do pierwotnie uczulającego alergenu występuje zespół objawów. Oznacza to, że jeden rodzaj przeciwciał oddziałuje z większą ilością alergenów. Omawiany termin znany jest już od lat 40-tych XX wieku. To właśnie wtedy odnotowano niepokojące zjawisko – pacjent cierpiący na katar sienny skarżył się na obrzęk i świąd jamy ustnej po spożyciu wybranych owoców oraz warzyw. Ten mechanizm wyjaśniono dopiero po około 40-tu latach. Medycyna stale się rozwija, dzięki czemu możliwe jest rozszerzenie wiedzy na ten temat. Ciekawym jest, że około 60-80% alergii pokarmowych jest powiązanych z alergiami wziewnymi, a więc mamy do czynienia z alergią krzyżową. Nie jest to zjawisko rzadko spotykane, tak jak mogłoby się wydawać.

Reakcje alergiczne mogą wystąpić po kontakcie z alergenem o podobnym epitopie. Ponadto, już za pierwszym razem mogą wystąpić nasilone objawy, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Warto wiedzieć, że najczęściej odnotowuje się alergię krzyżową pomiędzy alergenami pyłków roślin, a alergenami surowych warzyw i owoców.

Jak obawia się alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa objawy wyróżniają się zróżnicowanym poziomem intensywności. Właśnie dlatego niemożliwe jest przewidzenie reakcji organizmu. Objawy można podzielić na trzy podstawowe grupy:

1. Układ oddechowy – problemy z oddychaniem, duszności, uporczywy kaszel, katar.
2. Układ pokarmowy – bóle żołądka, skurcze jelit, wzdęcia, biegunki, nudności, wymioty, obrzęki w jamie ustnej.
3. Skóra – pokrzywka, świąd, atopowe zapalenie skóry.

Należy zaznaczyć, że niektóre reakcje alergiczne mogą zagrozić życiu, a nawet zdrowiu. Szczególnie groźny jest obrzęk naczynioruchowy, astma oskrzelowa czy też wstrząs limfatyczny. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby znajdować się pod opieką wykwalifikowanego specjalisty.

Przykłady alergenów wchodzących w reakcje krzyżowe

W reakcje krzyżowe wchodzi wiele rozmaitych alergenów, co stanowi znaczne utrudnienie podczas diagnozy. Reakcje alergiczne mogą wystąpić po spożyciu m.in.:

  •  jabłka,
  •  brzoskwini,
  •  wiśni,
  •  ziemniaka,
  •  marchewki,
  •  selera,
  •  orzechów ziemnych,
  •  bananów,
  •  awokado,
  •  jadalnych kasztanów,
  •  mleka krowiego.

Do pyłków najczęściej występujących omawiane zjawisko zalicza się m.in.:

  •  pyłki brzozy,
  •  pyłki bylicy,
  •  pyłki leszczyny,
  •  pyłki traw.

Warto wspomnieć także o m.in. pszenicy, owocach morza, jajkach, wieprzowinie. Do grupy alergenów zwiększających ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej zalicza się np. lateks, sierść kota, pierze, kurz, domowy, kleszcze, pleśń, zarodniki grzybów Alternaria alternata. W przypadku podejrzeń o alergię krzyżową, alergolog zleci niezbędne badania i zastosuje najlepsze metody leczenia i łagodzenia objawów. 

Jak leczyć alergie krzyżową?

Alergia krzyżowa wymaga przede wszystkim wytypowania potencjalnych alergenów, co nie jest proste. Następnie należy oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia nasilonych objawów po kontakcie z konkretnym alergenem. Po przeprowadzeniu licznych testów oraz analizie uzyskanych wyników możliwe jest rozpoczęcie immunoterapii. Priorytetem jest zniwelowanie ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla życia.