MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

jak nauczyć dziecko czytać
Zdrowie

Dziecko, które uczy się czytać

Nauka czytania to umiejętność, którego dziecko zazwyczaj uczy się, chodząc do szkoły. Zazwyczaj, bo przecież bywa i tak, że niektóre z dzieci są tak zdolne, że mogą posiąść tą umiejętność, zanim zaczną pierwszy w życiu rok szkolny. Każde dziecko rozwija się inaczej i to, co jedno z nich umie od dawna, dla kogoś innego sprawia jakiś rodzaj trudności. Tak zawsze było, jest i będzie i to w każdej kwestii, nawet umiejętności czytania.

Nauka czytania

Początkowa nauka czytania może być trudna, ale systematyczność na pewno pozwoli po jakimś czasie poprawić szybkość wykonywania tej umiejętności. Z czasem przyjdzie także zdolność rozpoznawania w tekście znaków interpunkcyjnych, co sprawi, że dziecko pozna, że nie można czytać czegoś tak zwanym ”jednym ciągiem”, a poznać, że odpowiedni znak służy do chwilowego przerwania czytania, aby za chwilę móc doczytać resztę. Nauka czytania nie musi przecież ograniczać się tylko do szkoły, bo także rodzice mogą zachęcić dziecko do tego rodzaju treningu. Gdy zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko czytać, możemy znaleźć tego rodzaju porady w internecie, albo sami wpaść na jakiś pomysł, dzięki któremu początkowa mała zdolność naszego dziecka do czytania zmieni się w poziom zaawansowany.

Jaką książkę wybrać dla dziecka?

Małymi krokami

Warto pamiętać, że nawet jeśli coś sprawia dziecku trudność na początku, to z czasem można się tego nauczyć. Żaden człowiek, a tym bardziej dziecko, nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego natychmiast, bo potrzeba czasu, aby opanować jakieś zdolności do perfekcji. I dotyczy to nie tylko nauki czytania przez dzieci, ale praktycznie każdej czynności. Bo każdy człowiek, nawet dorosły, uczy się przez całe życie.

tulanki.pl