MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

chore dziecko
Zdrowie

Jak przygotować pokój dla przewlekle chorego dziecka?

Rodzice chorych dzieci muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Fakt pojawienia się poważnej choroby lub uszczerbku na zdrowiu wiąże się z dużym stresem. W wielu przypadkach wymaga całkowitego przeorganizowania codziennego życia. Dodatkowo wymagającemu stałej opieki dziecku należy zapewnić odpowiednie warunki, a przy tym nie zapominać o jego naturalnych potrzebach, także tych emocjonalnych. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to:

  • stan ogólny dziecka
  • to, czy dziecko może samodzielnie się poruszać
  • wiek dziecka

Problem najważniejszy – sprzęt rehabilitacyjny

Najważniejszą kwestią jest zapewnienie dziecku odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego.
Jeżeli dziecko przebywa w domu, obowiązek zapewnienia mu odpowiedniego sprzętu spoczywa na rodzicach. Jednak zakup urządzeń rehabilitacyjnych wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oferują wypożyczenie sprzętu odpowiadającego różnym potrzebom. Są to sprzęty dobrej jakości i w dobrym stanie. Wiele firm oferuje również serwisowanie sprzętu w okresie wypożyczenia. Korzystanie z wypożyczonego sprzętu nie musi być drogie. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne i przystępne cenowo niż kupno nowego łóżka.

Sprzęty pomocnicze

Prócz sprzętów rehabilitacyjnych przydatne mogą być także sprzęty pomocnicze. Są to np. różnego typu podnośniki, a dla starszych dzieci lub nastolatków sprzęty do podciągania, które można zamontować pod sufitem, lub wsporniki boczne. Dobór tych sprzętów zależy oczywiście od konkretnego schorzenia. Jeżeli dziecko korzysta z wózka inwalidzkiego, wokół łóżka powinno być dość przestrzeni, by móc się swobodnie na niego przesiąść.

Potrzeba intymności

Należy pamiętać, że oprócz fizycznych potrzeb dziecko ma także potrzebę intymności i poszanowania godności. Te kwestie są szczególnie ważne, jeżeli dziecko jest już starsze, ale nie może samo zadbać o higienę lub samo się przebrać. Jeżeli dziecko jest unieruchomione w łóżku, przydatne będą takie sprzęty jak np. parawan.

Kondycja psychiczna małego pacjenta

Zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej to nie wszystko. W procesie zdrowienia lub w przewlekłej chorobie niezwykle ważne jest zadbanie o psychikę dziecka. Dobrze jest stworzyć przestrzeń sprzyjającą zarówno relaksowi jak i zabawie. Ważne jest, by dziecko czuło się bezpiecznie. Dlatego należy zadbać, by otoczone było przedmiotami czy zabawkami, które są mu bliskie. Jeżeli dziecko jest młodszym nastolatkiem, dobrze jest pozwolić mu zdecydować, w jakim otoczeniu chce przebywać. Jeżeli chce powiesić na ścianie plakat swojego idola, powinien mieć do tego prawo. Nie bez znaczenia jest również zapewnienie odpowiedniej rozrywki. Bez względu na to, ile sprzętu medycznego musi pomieścić dziecięcy pokój, powinno się w nim znaleźć miejsce dla znajomych i przyjaciół. Utrzymywanie kontaktów społecznych jest bardzo ważne dla dziecka w każdym wieku.