MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

zdrowy sen dziecka
Zdrowie

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Dla każdego człowieka sen jest niesamowicie istotny. Pozwala nam zregenerować siły i obudzić się z nową energią do działania. Tak samo jak dla dorosłego człowieka, tak i dla dziecka sen powinien być zdrowy i jak najbardziej efektywny. Wbrew pozorom nie jest to zawsze proste. Aby sen rzeczywiście był zdrowy i dawał najlepsze efekty trzeba zadbać o kilka istotnych kwestii. Dziś podpowiemy Wam, jak zapewnić dziecku najlepsze warunki do spania oraz jak sen wpływa na nasz organizm. 

Dlaczego sen jest ważny?

Wszyscy wiemy, że sen jest nam potrzebny do życia, tak samo jak woda, jedzenie czy oddychanie. Jednak nie jest on jedynie naładowaniem naszych baterii. Daje nam coś więcej, niż sam odpoczynek i energię. Aby to zrozumieć, musimy poznać wpływ snu na nasz organizm.

Odpowiednia ilość snu wpływa na naszą koncentrację. Jego niedobór zaburza uwagę, zmniejsza zdolności do zapamiętywania oraz łączenia faktów, co wpływa na efektywność uczenia się dziecka. Ponadto, jesteśmy mniej efektywni i czujemy się gorzej. Niedobór snu objawia się także brakiem szybkich reakcji, co może być dla nas niebezpieczne. Jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, to odpowiada on za odporność organizmu, metabolizm, a także wygląd naszej cery. 

Sen to jeden z kluczowych elementów mających wpływ na układ nerwowy. Ten z kolei odpowiada za pracę praktycznie całego naszego organizmu. To mówi nam już jak istotne jest zapewnienie sobie zdrowego, odpowiednio długiego snu. 

Zdrowy sen dziecka – jak go zapewnić?

Skoro sen ma tak duży wpływ na organizm nawet dorosłego człowieka, to jak musi działać na dziecko? Wszystkie wymienione przez nas informacje potwierdzają tylko, że każdy rodzic powinien przyłożyć dużą wagę do tego, ile i jak śpi jego pociecha. 

Bardzo ważną sprawą jest rutyna snu. Najgorsze są wahania, gdy dziecko raz śpi bardzo krótko, później znowu bardzo długo. Ma to bardzo zły wpływ na jego samopoczucie i organizm. Dlatego też należy wprowadzić porę snu i porę wstawania. Taka rutyna pozwoli na dużo łatwiejsze zasypianie i przyzwyczajenie organizmu do regularnych godzin spania. Co więcej, na 2 h przed snem dziecko nie może jeść ciężkich, obfitych posiłków. Nie pozwala też jednak na zasypianie z pustym brzuchem!

Czy liczy się tylko sam sen?

Kolejna kwestia to spędzanie czasu w ciągu dnia. Aby dziecko spało głębokim snem, a co za tym idzie – najbardziej efektywnym, powinno mieć dużo aktywności. Dlatego też warto iść na spacer, na plac zabaw, wyjechać za miasto. Po takim dniu dziecko z pewnością będzie cieszyło się ze zdrowego snu. Na godzinę przed spaniem warto zacząć wyciszanie. Może być to rozmowa w łóżeczku, czytanie książek lub opowiadanie bajki. Aby dziecko szybciej zasnęło warto zainwestować w bujaczek-leżaczek dla dziecka. Zdrowy sen dziecka polega także na odpowiednim przygotowaniu. 

Te kilka prostych porad sprawi, że Twoje dziecko będzie naprawdę dobrze sypiać. Wpłynie to na jego samopoczucie, koncentracje i zdrowie. Warto stosować się do tych rad i tym sposobem troszczyć się o swoją pociechę!