MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Dziecko

Jaki otulacz niemowlęcy warto wybrać?

Kiedy człowiek spodziewa się pierwszego dziecka, ze zdumieniem odkrywa, że zanim w ogóle dziecko pojawi się na świecie oraz krótko po urodzeniu dziecka będzie musiał zmierzyć się z wieloma problemami i dylematami.

Nagle okazuje się, że problematyczny może być nie tylko wybór odpowiedniego fotelika czy wózka, ale również tak prozaiczne rzeczy jak to, w czym dziecko będzie spać po urodzeniu.

Przykrywanie kocykiem lub kołderką – tak czy nie?

Jeszcze 20 czy 30 lat temu rodzice nie mieli dylematów na temat tego, czym przykrywać dziecko. Znaczna większość dzieci spała w łóżeczku przykryta kołderką lub kocykiem, a jeśli było naprawdę ciepło, to zwykłą pieluszką. Nie było innych alternatyw, w związku z czym nikt się nad tym jakoś mocno nie zastanawiał. Tak po prostu było.

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się, że w przypadku malutkich dzieci nie zaleca się przykrywania ich kocykiem lub kołderką, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tak małe dziecko nie potrafi jeszcze świadomie wykonywać niektórych ruchów.

Istnieje ryzyko, że przez przypadek dziecko narzuci sobie kocyk na główkę i nie będzie w stanie go samodzielnie zdjąć, co może spowodować u niego pewne problemy z oddychaniem. Z tego właśnie względu należy w miarę możliwości unikać przykrywania tak małych dzieci kocem lub kołderką.

Alternatywa dla kocyków

Alternatywę dla kocyków i kołderek w dzisiejszych czasach stanowi śpiworek do spania. Dziecko wkłada się do śpiworka, który następnie jest zapinany na zamek błyskawiczny lub suwak.

Dziecko nie jest w stanie się samodzielnie wydostać ze śpiworka, więc nie ma ryzyka, że dziecko się odkryje i zmarznie w nocy. Dodatkowo w przypadku spania w śpiworku nie ma ryzyka, że dziecko sobie narzuci go na głowę.

W przypadku najmłodszych dzieci, które jeszcze nie przewracają się na brzuszek jeszcze lepiej sprawi się otulacz niemowlęcy. W przypadku otulacza dziecko również jest do niego wkładane, w związku z czym nie ma ryzyka, że się odkryje lub że narzuci sobie coś na głowę. To, co odróżnia otulacz od śpiworka, to to, że otulacz ciasno otula dziecko, a dodatkowo w otulaczu dziecko ma również schowane rączki.

otulacz niemowle

Cechy charakterystyczne otulaczy dla niemowląt

Dzięki temu, że otulacz niemowlęcy ciasno otula dziecko, to stwarza mu takie warunki do spania, które kojarzą mu się z tymi czasami, kiedy jeszcze przebywało w brzuchu u mamy. To sprawia, że w takim otulaczu dziecko dużo łatwiej się uspokaja i wycisza, bo po prostu czuje się w nim bezpiecznie.

Otulacze występują w różnych rozmiarach. Bardzo istotne jest, żeby dla dziecka wybrać otulacz we właściwym rozmiarze. Jeśli rozmiar będzie zbyt duży, to dziecko nie będzie w nim ciasno otulone i otulacz nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, a jeśli będzie zbyt mały to dziecku będzie po prostu niewygodnie.

Otulacze mogą być wykonane z różnych materiałów i o różnej grubości, dzięki czemu możemy wybrać taki otulacz, w którym dziecku nie będzie ani zbyt zimno, ani gorąco.

Zalety otulaczy dla niemowląt

Tak jak wspomniano wcześniej, otulacze kojarzą się dziecku z czymś bezpiecznym, co sprawia, że dziecko w otulaczu dużo szybciej się uspokaja i wycisza, bo czuję się w nim bezpiecznie. Dzięki temu dziecko również dużo łatwiej i szybciej zasypia.

Kolejną zaletą otulaczy jest również to, że w otulacz utrzymuje rączki dziecka blisko ciała i ogranicza mu ruchy. U małych dzieci często występuje tzw. odruch moro, czyli niekontrolowane wyrzucanie rączek do góry.

Odruch moro bardzo często występuje w momencie, gdy dziecko zasypia, co niestety często kończy się wybudzeniem dziecka. W tej sytuacji otulacz jest idealnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę fakt, że przykrywanie kocykiem małego dziecka może być dla niego niebezpieczne, dużo lepszym rozwiązaniem jest układanie małego dziecka do snu w śpiworku lub w otulaczu. Jest to nie tylko bezpieczne rozwiązanie, ale również takie, które zapewnia dziecku komfortowe warunki do spania i poczucie bezpieczeństwa.