MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Zdrowie

Jak często robić badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne są niezwykle istotne. Jednak wiele osób bagatelizuje profilaktyczne wizyty u lekarza. Lekceważenie regularnych wizyt może jednak prowadzić do pojawienia się nieoczekiwanych schorzeń. Jedno jest pewne – warto badać się regularnie i sprawdzać, czy w naszym organizmie nie zaszły jakieś niepokojące zmiany. Pamiętaj, że dobre samopoczucie niekoniecznie świadczy o dobrym stanie zdrowia.  

Podstawowe badania profilaktyczne – czym są i jak często je wykonywać? 

Podstawowe badania profilaktyczne nazywane są także badaniami ogólnymi. Według zaleceń lekarzy, należy je wykonywać raz do roku, niezależnie od wieku. Do badań ogólnych zaliczają się: badanie moczu, krwi oraz poziomu cukru we krwi. Lekarze informują, że po 40 roku życia należy także badać cholesterol.  

Regularnie wykonywane badania profilaktyczne dostarczają wielu informacji o zdrowiu oraz pomagają dostatecznie wcześnie wykryć zagrożenia oraz niepokojące zmiany, zachodzące w organizmie człowieka. Warto także pamiętać o podstawowych zaleceniach. Na badania krwi należy zgłosić się na czczo. Późno zjedzony posiłek poprzedniego dnia może powodować podwyższenie cholesterolu i glukozy we krwi. Aby badania przebiegły prawidłowo, a wynik był jak najbardziej prawdziwy, warto więc stosować się do zaleceń.  

Badania ogólne – zadbaj o siebie i swoich najbliższych 

Organizm człowieka to niezwykle inteligentny twór. Został wyposażony w doskonałe mechanizmy adaptacji, dzięki którym potrafi przez wiele miesięcy, a nawet lat radzić sobie z postępującą chorobą. Brak wyraźnych objawów może sprawiać, że nie jesteśmy świadomi tego, jak wielkie zagrożenie może czekać dosłownie za rogiem. Jak mawiają lekarze: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to jednak możliwe właśnie dzięki regularnym badaniom. Pierwsze oznaki groźnej choroby najczęściej ujawniają się wówczas, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. 

Jak często się badać? 

Jak już zostało wspomniane, zaleca się, aby badania profilaktyczne były wykonywane raz na rok. Może nas to uchronić przed nieoczekiwanym pogorszeniem stanu zdrowia i groźną chorobą. Wczesne wykrycie choroby może prowadzić do jej spowolnienia lub nawet wyleczenia. Ważne jest także, aby badania były wykonywane przez sprawdzonych specjalistów. Specjalistyczne i profesjonalne artykuły medyczne mogą także pomagać w wykryciu chorób i innych nieprawidłowości.

Nie należy jednak poprzestać jedynie na badaniach laboratoryjnych. Ważne jest także, aby badać się regularnie u specjalistów – pomiar ciśnienia, kolonoskopia, cytologia czy mammografia to badania niezwykle istotne. Niektóre z nich pozwalają na wczesne zdiagnozowanie nowotworów poszczególnych narządów.  

Warto pomyśleć o badaniach przyszłościowo. Nie są one jedynie nieprzyjemną czasami koniecznością. Regularne badania mogą pomagać w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia przez długie lata. Pamiętajmy więc o regularnych badaniach profilaktycznych.