MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Spacer zimą z noworodkiem
Dziecko

Spacer zimą z noworodkiem – jak ochronić dziecko przed wychłodzeniem?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak odpowiednio brać maluszka, by ochronić go przed wyziębieniem w czasie zimowych spacerów. Spacery są niezwykle ważne, gdyż pozwalają na dotlenienie się dziecka świeżym powietrzem. Ważne jest jednak, aby dopasować ubranie malucha do pogody i nie wychodzić w czasie naprawdę mroźnych temperatur. Jednakże spacery regularne są bardzo ważne i wpływają na wzmocnienie odporności dziecka. W poniższym artykule przygotowaliśmy najważniejsze informacje, dzięki którym przygotujesz się odpowiednio do zimowego spaceru z niemowlęciem.

Kiedy można zabrać dziecko na spacer?

Na pierwszy spacer najlepiej zabrać niemowlę w 3 lub 4 tygodniu życia. Wtedy zdąży zaadaptować się do życia poza brzuszkiem mamy. Ważne jest również werandowanie niemowlęcia do chłodniejszych temperatur, by mógł się nieco przyzwyczaić przed wyjściem na zimowy spacer. Najlepszym sposobem jest zabieranie maluszka w przykrytym rożku do lekko wywietrzonego pokoju. Okno powinno być już rzecz jasna przymknięte, by nie przewiało naszego maluszka. Z czasem można zabierać dziecko odpowiednio ubrane do otwartego okna, tak by przyzwyczaić go mniej więcej do temperatury na zewnątrz. Można stać z dzieckiem czy chodzić po pokoju przez około 10 minut. Natomiast jeżeli temperatura na zewnątrz spada do -10 stopni należy unikać spacerów w taką pogodę, aby nie doprowadzić do wyziębienia maluszka.

Jak ubrać niemowlę?

Przygotowanie maluszka do pierwszego spaceru powinno być przemyślane i należy podejść do tego tematu bardzo ostrożnie. Zbyt ciepłe ubranie niemowlęcia może doprowadzić do przegrzania, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ubranie dziecka warstwowo. Dzieje się tak, ponieważ dziecko w pierwszych tygodniach życia nie ma rozwiniętej zdolności do termoregulacji, dlatego tak łatwo można doprowadzić do wychłodzenia bądź przegrzania. Natomiast warstwowe ubranie jest w pełni bezpieczne i polega na włożeniu dziecku body, welurowego pajacyka (szczególnie polecane pajace ocieplane dla niemowląt), kombinezonu. Zależnie od pogody możemy przykryć maluszka kocykiem czy śpiworkiem. Nie zapomnij o odpowiedniej izolacji w wózku. Użyj pod spód malucha kocyk, by mógł leżeć na nim pleckami. Co więcej, stosowanie odpowiednich kremów, które zabezpieczają delikatny naskórek niemowląt przed wysuszeniem i chronią przed wiatrem i zimnem, będzie świetnym, dodatkowym zabezpieczeniem.

Czy warto zabrać akcesoria dla niemowląt na spacer?

Oczywiście, że tak. Na takim spacerze warto mieć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, dzięki którym będziemy pewne, że o niczym nie zapomniałyśmy. W przypadku ochrony przed wyziębieniem przyda się śpiwór, który w razie oziębienia temperatury na zewnątrz będzie doskonale izolować ciepło oraz termofor. Jest niezwykle przydatny, zwłaszcza gdy jedziemy autem i musimy na moment wyjąć maluszka z gondoli. W tym czasie możemy grzać spód gondoli termoforem, dzięki czemu po wsadzeniu malucha, nie zazna on szoku termicznego. Do spaceru z niemowlęciem trzeba się należycie przygotować, jednak stosując się do powyżej wypisanych zasad, z pewnością ochronisz swojego szkraba przed wyziębieniem.

Źródło zdjęć: freepik.com