MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Lifestyle

Jak zadbać o higienę w salonie kosmetycznym?

Właściwa i systematyczna higiena w salonie kosmetycznym jest podstawową kwestią. Warto o to zadbać nie tylko w czasach koronawirusa – klient zawsze powinien mieć pewność, że może bezpiecznie korzystać z oferowanych usług i zabiegów. Jak o to zadbać?

Utrzymywania higieny w salonie kosmetycznym

Utrzymywania higieny w salonie kosmetycznym, manicure czy fryzjerskim jest ważną kwestią i wyróżnikiem profesjonalizmu. Poza tym zapobiega przenoszeniu bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Wykonuje się tu zabiegi związane z naruszeniem ciągłości tkanek, co wiąże się z potencjalnym zagrożeniem.

Właściciel i personel powinni zadbać o jakość usług, ale też o bezpieczeństwo klientów – należy zainwestować w sterylizator kosmetyczny, maseczki, rękawiczki jednorazowe, a także środki do dezynfekcji rąk i różnych powierzchni.  Są one równie ważne jak przestrzeganie procedur dezynfekcji i sterylizacji narzędzi.

Odpowiednia higiena rąk

W dobie koronawirusa dużo mówi się o higienie dłoni – w gabinecie kosmetycznym ręce są podstawowym narzędziem pracy. Należy dbać o ich dokładne mycie w ciepłej wodzie z mydłem, ale także zainwestować w płyn dezynfekujący do rąk.

Jest też konieczne używanie jednorazowych rękawic ochronnych, zabezpieczenie mikrourazów (jak skaleczenia czy zadrapania) i obowiązek zdejmowania biżuterii podczas wykonywania zabiegów. Najważniejsze jednak, aby ograniczyć ryzyko ew. zakażenia do minimum poprzez skuteczne mycie i dezynfekcję dłoni.

Mycie dłoni. Należy regularnie myć dłonie, a dodatkowo w razie zabrudzenia np. wydzielinami – najlepiej w ciepłej wodzie z mydłem. Po ich umyciu należy wytrzeć je ręcznikiem papierowym.

Dezynfekcja rąk. Stosowana jest przed wykonaniem zabiegu, a także po nim. Do dezynfekcji służą specjalne preparaty – jak m.in. płyn dezynfekujący do rąk na bazie alkoholu. Trzeba dokładnie wetrzeć go w zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię dłoni, palce, nadgarstki oraz powierzchnie między palcami. Zabijają one takie zagrożenia jak bakterie, wirusy czy grzyby.

Rękawiczki jednorazowe. Celem ich używania jest ochrona klientów i personelu przed zakażeniem i działaniem środków chemicznych.

Higiena sprzętu i narzędzi

Również sprzęt i akcesoria są „nośnikiem” bakterii i drobnoustrojów, dlatego obowiązkowa jest dokładna sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku po każdym użyciu. Niezbędny jest zatem sterylizator kosmetyczny. To ochrona zarówno dla personelu, jak i klientów. Poza dezynfekcją sprzętu ważne jest regularne dezynfekowanie powierzchni – do tego również służą profesjonalne preparaty.