MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

fotelik samochodowy
Lifestyle

Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy

Jeśli szukasz fotelika samochodowego dla dziecka, to prawdopodobnie zetknąłeś się już z nieco tajemniczym skrótem RWF. Być może nie przywiązałeś do niego zbyt wielkiej wagi, a może wydał się on aż nazbyt tajemniczy. Tymczasem foteliki tego typu są bez wątpienia najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla Twojej pociechy. Dlaczego warto postawić na foteliki montowane tyłem? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.  

Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy 

RWF to skrót od angielskiego zwrotu rearward facing. Tłumacząc tę frazę na język polski, otrzymamy zatem „tyłem do kierunku jazdy”. Fotelik samochodowy z oznaczeniem RWF to zatem nic innego jak po prostu fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy samochodem. Przeciwieństwem tego typu fotelików są modele z symbolem FW, czyli forward facing. Jak zapewne domyślasz się, są to foteliki montowane tradycyjnie, a zatem przodem do kierunku jazdy.  

Charakterystyka fotelików RWF 

Pomijając odmienny sposób montażu, foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy, nie różnią się zbytnio od pozostałych modeli. Są wykonane z podobnych materiałów i odznaczają się tymi samymi atestami i certyfikatami. Większość tego typu fotelików jest przeznaczona dla noworodków i młodszych dzieci, o kategorii wagowej 0-13 kg lub  
0-18 kg. Błędna jest jednak powszechna opinia, iż jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie dla najmłodszych pasażerów. Bez większego trudu można znaleźć również foteliki RWF z kategorii wagowej 9-25 kg albo 9-36 kg. Specjaliści zalecają ponadto, by dziecko podróżowało w takim foteliku przynajmniej do ukończenia 4. roku życia. Asortyment fotelików tyłem do kierunku jazdy stale się powiększa, więc z pewnością uda się dobrać model odpowiedni do każdego samochodu.  

Bezpieczeństwo priorytetem 

We wstępie podkreśliliśmy, że foteliki samochodowe montowane tyłem są najlepszym wyborem pod kątem bezpieczeństwa. Wiele osób może być zaskoczonych takim stanowiskiem, ponieważ przewożenie dziecka przodem wydaje się być rozwiązaniem znacznie bardziej wygodnym i praktycznym. Na pewno jest w tym wiele racji, ale trzeba mieć na uwadze ryzyko wypadku lub innych nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie podróży. Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy zapewniają dziecku nawet 5-krotnie lepszą ochronę w razie wypadku, stłuczki czy nawet ostrego hamowania, niż ma to miejsce przy tradycyjnych fotelikach. Z czego wynika ta różnica? Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy doskonale absorbują siły działające przy uderzeniu lub hamowaniu. Ich konstrukcja właściwie chroni kręgosłup, ze szczególnym uwzględnieniem odcinku szyjnego. Wszystko to sprawia, że przewożenie dziecka w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy jest bezwzględną koniecznością, dopóki dziecko nie ukończy 1. roku życia. Czas przewożenia dziecka przodem nadejdzie w kolejnych latach. 

Wybierz mądrze, wybierz fotelik samochodowy RWF 

Szukając fotelika samochodowego dla dziecka, nie warto kierować się obiegowymi opiniami czy przejściową modą. Warto wziąć sobie do serca opinie specjalistów, a one są jednoznaczne. Fotelik samochodowy montowany tyłem to bez wątpienia najbezpieczniejszy wybór dla każdego dziecka, zwłaszcza w najmłodszym wieku.