MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Korzyści płynące z wynajmu łóżka rehabilitacyjnego
Zdrowie

Korzyści płynące z wynajmu łóżka rehabilitacyjnego

Rehabilitacja to często długotrwały i czasochłonny proces. W tym okresie chory najczęściej pozostaje w bezruchu i potrzebuje pomocy nawet w najprostszych czynnościach dnia codziennego. U niektórych osób możliwe jest przeprowadzenie rehabilitacji w domu, kiedy nie mogą pojawić się w placówce medycznej.

Aby jednak zabiegi i ćwiczenia przynosiły zamierzone efekty, to choremu potrzebne jest odpowiednie łóżko. Czym powinno charakteryzować się dobre łóżko rehabilitacyjne i dlaczego warto je wypożyczyć?

Rehabilitacja w domu

Rehabilitacja w domu sprawia, że pacjent szybciej dochodzi do zdrowia, niż miałoby to miejsce w szpitalu. Dzieje się to za sprawą obecności bliskich i znajomemu otoczeniu. Długi czas spędzony w szpitalu powoduje, że człowiek się zniechęca, mniej przykłada się do ćwiczeń, a nawet czasami w ogóle odmawia ich wykonywania, ponieważ utwierdza się w przekonaniu, że nic one nie dają.

Do rehabilitacji w warunkach domowych nie tylko potrzebna będzie pomoc specjalisty, ale także dobrze dobrane łóżko rehabilitacyjne. Coraz większą popularnością cieszą się łóżka elektryczne, czyli sterowane za pomocą pilota. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent może liczyć, chociażby na odrobinę samodzielności, bowiem nie musi za każdym razem prosić o pomoc, kiedy chce podnieść się do pozycji siedzącej lub na powrót się położyć. Jest to także spore udogodnienie dla opiekuna, który nie musi za każdym razem podnosić, czy kłaść chorego. Ruchome leże (część łóżka znajdująca się bezpośrednio pod materacem) pozwala także uniknąć odleżyn.

Kolejnym wyznacznikiem przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego są barierki, które chronią pacjenta przed upadkiem, szczególnie podczas snu. Muszą być one regulowane, tak by w każdym momencie można je było obniżyć lub podnieść.

Obowiązkowym wyposażeniem łóżka jest także trójkątny wysięgnik, który umożliwia pacjentowi podciąganie się.

Dodatkowym atutem na pewno będą kółka przymocowane do nóg łóżka, które pozwolą opiekunowi przewozić pacjenta, bez wkładania w tę czynność nadmiernego wysiłku. Jeżeli zostały zamontowane, powinny mieć blokadę uniemożliwiającą samoistne przesuwanie się mebla.

Łóżko można wyposażyć także w uzupełniające elementy, które ułatwią choremu codzienne funkcjonowanie. Może to być, chociażby przesuwany stolik lub specjalistyczna szafka postawiona w zasięgu ręki. Takie umeblowanie usprawni spożywanie posiłków i pozwala pacjentowi mieć obok siebie niezbędne przedmioty.

Dlaczego lepiej wypożyczyć niż kupić łóżko rehabilitacyjne?

Odpowiednie wyposażenie łóżka to podstawa do tego, by pacjent jak najszybciej wrócił do zdrowia. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować mebel, równie dobrze można go przecież wypożyczyć. Warto mieć na uwadze to, że rehabilitacja nie będzie trwała bez końca. Chory z czasem wydobrzeje, a łóżko nie będzie już potrzebne. Co prawda, można je sprzedać, lecz na pewno nie zwróci się cały poniesiony za nie koszt. Poza tym popyt na tego typu meble od osób prywatnych jest niewielki i możliwe jest to, że łóżko będzie musiało pozostać w domu zdrowego już pacjenta, który nie ma miłych wspomnień z nim związanych.

Jednak najistotniejszą kwestią jest różnica cenowa. Zakup nowego łóżka rehabilitacyjnego to wydatki rzędu kilku tysięcy złotych. Natomiast wypożyczenie mebla na miesiąc to koszt około 120 zł. Nie trudno więc zatem zauważyć, że półroczna rehabilitacja na wypożyczonym łóżku kosztowała zaledwie 720 zł. Jest to kwota średnio trzykrotnie mniejsza niż ta poniesiona za zakup łóżka.

Biorąc pod uwagę wydatki związane z leczeniem chorego, ewentualne koszty związane z dodatkowymi ćwiczeniami, czy same leki, taka różnica cenowa jest znaczna.

Co więcej, wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych dostarcza sprzęt do domu chorego oraz oferuje jego montaż. Nie trzeba się więc przejmować tym, że opiekun nie posiada wystarczająco dużego samochodu do przewiezienia łóżka, czy obawiać się problemów podczas składania łóżka. Po zakończonej rehabilitacji łóżko zostanie odebrane przez pracownika wypożyczalni.