MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Psychologia

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog jest absolwentem pięcioletnich studiów psychologicznych, które dają mu uprawnienia do prowadzenia własnego gabinetu, w którym może przyjmować pacjentów. Termin „pacjenci” zdecydowanej większości osób sugeruje, że psycholog jest najwyraźniej lekarzem-specjalistą – to jednak zdecydowanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Osoba po studiach psychologicznych nie ma zupełnie nic wspólnego z medycyną i nie może być z tym utożsamiana. Nie oznacza to jednak ujmy dla jej prestiżu, wręcz przeciwnie. Psycholog po prostu posiada swoją własną sferę problemów i chorób, z którymi może pomóc zmagać się osobom chorym.

Kim nie jest

Aby nieco trafniej scharakteryzować specyfikę zawodu psychologa, warto przewrotnie zwrócić uwagę na to, kim psycholog zdecydowanie nie jest. Psycholog nie jest bowiem psychiatrą. Psychiatra jest absolwentem pięcioletnich studiów medycznych i posiada pełnoprawny tytuł lekarski, a także wiedzę na temat farmakologii i chorób psychicznych ze stricte medycznego punktu widzenia. Dlatego wizyta u psychiatry jest, często ku rozczarowaniu wielu liczących na empatyczną rozmowę osób, bardzo przyziemna i dotykająca przede wszystkim faktów – zadaniem psychiatry jest bowiem chłodne wykalkulowanie na podstawie podanych przez pacjenta objawów, z jaką chorobą się on zmaga, a następnie zaproponowanie farmakoterapii, która pomoże mu uporać się z chorobą. Jednocześnie w przypadku zaburzeń takich jak depresja psychiatra bardzo często proponuje pacjentowi skierowanie się również do psychologa i rozpoczęcie terapii indywidualnej.
W tym momencie już można bez większego problemu skonstatować, że psycholog absolutnie nie jest kimś w rodzaju psychiatry, ale gorszego, bo przecież z tytułem, który wydaje się nieco mniej prestiżowy. Tak absolutnie nie jest – te dwa zawody mają zupełnie odmienną specyfikę i warto znać różnicę pomiędzy nimi, by w razie ewentualnych problemów wiedzieć, gdzie najpierw należy się skierować.

Ludzka psychika

Psycholog jest w stanie pomóc pacjentowi przede wszystkim od strony teoretycznej – posiada ogromną wiedzę na temat ludzkiej psychiki, w tym takich niuansów jak rozmaite schematy, w jakie często człowiek jest w stanie wpaść i zupełnie nieświadomie wpływać negatywnie na swoje życie. W uporaniu się z zaburzeniami w rodzaju depresji pomaga w sposób pośredni – na podstawie bardzo dogłębnej i analitycznej rozmowy z pacjentem jest w stanie zasugerować, które elementy życia warto zrewidować, całkowicie zmienić lub tylko ulepszyć, by nie wpływały negatywnie na psychikę. Najciekawszym jest jednak fakt, że wcale nie trzeba mieć udokumentowanej choroby psychicznej, by zgłosić się do psychologa po poradę. Osoba parająca się tym fachem jest bowiem bardzo wszechstronna i nadużyciem jest stwierdzenie, że ona jedynie pomaga w leczeniu chorób. Psycholog pomaga pacjentom naprawić swoje życie i dogłębnie je przeanalizować, dlatego wizyta u niego powinna być rozważona na przykład przed osoby, które czują głęboki smutek i mają potrzebę, by komuś o sobie szczerze opowiedzieć, a nie mają odwagi, by zrobić to przed osobą sobie bliską. Psycholog jest bez wątpienia zawodem ważnym i należy mieć świadomość jego specyfiki.

scholaris.pl