Badania mówią, że coraz więcej ludzi cierpi na szeroko pojęte zaburzenia psychiczne. Choć termin zaburzenia psychiczne zazwyczaj kojarzy nam się z mówiąc kolokwialnie, wariatami, to jednak największą procentowo liczbą tych zaburzeń jest depresja, nerwica, oraz fobia społeczna. Dlatego też, gdy czujemy, że coś takiego nam dolega albo się do nas zbliża, powinniśmy czym prędzej odwiedzić dobry gabinet psychiatryczny.
Jak znaleźć dobrego psychiatrę?
Znalezienie takiego gabinetu nie będzie w dzisiejszych czasach problemem, gdyż sprawdzony gabinet psychiatrii, w którym przyjmuje doświadczony lekarz psychiatra, znajduje się w praktycznie każdym mieście. Oczywiście, nie powinniśmy wybierać pierwszego lepszego gabinetu, tylko przede wszystkim zapoznać się z ocenami lekarza, na przykład w internecie. Jeżeli czytamy więc, że psychiatra jest prawdziwym profesjonalistą, ma doskonałe podejście do pacjenta, jest bardzo miły i rozmowny, to jak najbardziej powinniśmy zaryzykować i umówić się do niego na wizytę.
Nie powinniśmy przy tym mylić psychiatry z psychologiem, a niestety wielu ludzi wciąż to robi. Niektórym wydaje się, że psychiatra to lekarz od ciężkich przypadków, a psycholog od przypadków lżejszych. Różnica polega jednak na czymś zupełnie innym. Psychiatra prowadzi leczenie farmakologiczne, stawia rozpoznanie, dobiera odpowiednie leki, psycholog z kolei prowadzi psychoterapię indywidualną lub grupową i głównie rozmawia. Zazwyczaj jest tak, że do psychologa kieruje dopiero psychiatra.
Kiedy powinniśmy udać się do psychiatry?
Jakie jednak objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i sprawić, że zapragniemy odwiedzić gabinet psychiatrii? Głównie depresja, z tym, że depresja ma niejedno oblicze i potrafi wyglądać zupełnie różnie u różnych ludzi. U jednych powoduje ona wyrzut emocji smutku, rozpaczy, częsty płacz, u innych bardziej rezygnację, brak siły, brak motywacji, jakby pogodzenie się ze swoim losem i nie podejmowanie żadnych prób zmian. Drugim popularnym schorzeniem jest na pewno nerwica, która także może objawiać się bardzo różnie. Zazwyczaj jej powodem jest długotrwały stres, czy to w domu, czy na przykład w pracy. Oprócz stale odczuwanego niepokoju i strachu, może się ona też objawiać jak najbardziej w sposób psychosomatyczny, czyli odczuwamy stres jako fizyczne dolegliwości naszego ciała, na przykład uciążliwe i migrenowe bóle głowy bez żadnego powodu. Są też ludzie, u których na skutek odsuwania się od innych może rozwijać się fobia społeczna. Powoduje ona, że bardzo źle czujemy się w towarzystwie innych, nie lubimy z nimi rozmawiać, unikamy kontaktów, jesteśmy zestresowani, jeżeli ktoś zaprasza nas na spotkanie i tak dalej.
Jak więc widać, lekarz psychiatra to lekarz praktycznie dla każdego, a większość schorzeń psychicznych, z którymi się spotyka, może dotknąć wszystkich. Można wręcz powiedzieć, że praktycznie każdy z nas na jakimś etapie swojego życia doświadczał depresji. Zazwyczaj jest to jednak depresja sezonowa, przechodzi sama i nie wymaga leczenia. Gdy jednak ten negatywny stan się utrzymuje, a my czujemy się coraz gorzej, to nie zwlekajmy dłużej tylko wybierzmy sprawdzony gabinet psychiatryczny w naszym mieście.