MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Psychologia

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie?

Korzystanie z usług psychoterapeutów jest czymś całkowicie normalnym i niezwykle korzystnym. W życiu nie brakuje trudniejszych momentów, z którymi niełatwo poradzić sobie samemu, psychologiczne wsparcie będzie nieocenione. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się do specjalisty, który dysponuje obszerną wiedzą i doświadczeniem, ma odpowiednie kwalifikacje i usposobienie. Na rynku nie brakuje psychoterapeutów, ale na znalezienie tego właściwego trzeba poświęcić trochę czasu. Tym bardziej, że każdy ma inne potrzeby i problemy oraz oczekiwania. Tylko profesjonalista będzie w stanie udzielić fachowej pomocy i stworzyć komfortowe warunki sprzyjające dzieleniu się rozterkami natury psychicznej.

Poszukiwany dobry psychoterapeuta Warszawa, jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Nie każdy gabinet psychoterapii w Warszawie jest godny polecenia, przy wyborze specjalisty zawsze powinno się mieć na uwadze swoje indywidualne potrzeby i preferencje. W przypadku doraźnych problemów często wystarczająca będzie pomoc psychologa, z kolei przy większych trudnościach warto zgłosić się już do psychoterapeuty (przykładem będą problemy w nawiązywaniu bliższych relacji, ciągłe niepowodzenia w związkach, trauma). Jeśli szuka się fachowej pomocy, to zaleca się wybrać osobę mającą certyfikat psychoterapeuty i jednocześnie dyplom psychologa lub lekarza medycyny. Warto też sprawdzić, w czym konkretnie specjalizuje się dany terapeuta, czy ma doświadczenie w prowadzeniu sposób z podobnymi problemami. Zawsze powinno się sprawdzać kompetencje danego specjalisty, szczególnie w przypadku usług psychologicznych. Najlepszym wyborem będzie wybranie terapeuty poznawczo-behawioralnego lub interpersonalnego. Nowe nurty w psychoterapii są zwykle bardziej efektywne. Znaczenie ma nawet to, czy dany specjalista cały czas się rozwija, inwestuje w siebie, dokształca się. W tym zawodzie jest to konieczność, bo nieustannie pojawiają się nowe techniki, z którymi fachowiec powinien być zapoznany. Zastosowanie ich wpłynie korzystnie na skuteczność terapii.

Co ma znaczenie przy wyborze psychoterapeuty?

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego psychoterapeuty jest to, że poddaje się on regularnej superwizji. Nikt nie jest przecież nieomylny i nie zna rozwiązania na każdy problem, dlatego wsparcie superwizora jest tak ważne. Wybierając psychoterapeutę, należy mieć na uwadze opinie na jego temat. Można je znaleźć między innymi w Internecie, ale trzeba zachować ostrożność. Trzeba kierować się wyłącznie wiarygodnymi, zweryfikowanymi opiniami. Zawsze można też pytać na serwisach branżowych i forach wśród osób, które skorzystały z jego usług. Od profesjonalisty trzeba oczekiwać komunikatywności, otwartości, rzetelnych odpowiedzi na zadawane pytania, rozwiewania wątpliwości. Dobra relacja to podstawa, aby można było się otworzyć i podzielić intymnymi szczegółami w postaci pilnie strzeżonych myśli. Jeśli psychoterapeuta wydaje się być osobą godną zaufania, chce się z nim budować relacje, to warto skorzystać z jego usług. Oczekiwać należy od niego wystawienia paragonu i dokumentacji spotkań.