MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Lifestyle Psychologia Zdrowie

Jak rozpoznać zespół chronicznego zmęczenia?

Chroniczne zmęczenie – to nadal budząca ciekawość dolegliwość, która potrafi zmienić niejedno życie przeciętnego człowieka w pasmo udręk.
Konkretna przyczyna tego problemu, wciąż nie jest nikomu znana. Większość ekspertów tłumaczy to dużą dawką stresu, depresją, cukrzycą, i nawet przewlekłymi infekcjami wirusowymi.
Zespół chronicznego zmęczenia, zwany również zespołem przewlekłego zmęczenia, jest zaburzeniem złożonym, charakteryzującym się uczuciem skrajnego wycieńczenia, które występuje u dotkniętych nim osób co najmniej od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jakie są główne objawy zespołu chronicznego zmęczenia?

Śpiąc w nocy prawidłową ilość godzin, dajemy naszemu organizmowi czas na regenerację i odbudowę. Osoba dotknięta zaburzeniem chronicznego zmęczenia, odczuwa potworne wyczerpanie i brak sił do życia, mimo że przespała dobre 8 – 9 godzin. Pojawiają się również bóle głowy inne niż zwykle, o innym nasileniu.
Mogą pojawić się dodatkowo bóle mięśni, bóle gardła i chrypka. Zdolność skupiania się na wykonywanych czynnościach spada, a dodatkowo możemy mieć powiększone węzły chłonne na szyi lub pod pachami.

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Wielu lekarzy, za przyczynę tej dolegliwości uznaje infekcje wirusowe (w szczególności wirus ludzkiej opryszczki typu 6). Kolejnymi z przyczyn mogą być zaburzenia układu odpornościowego i hormonalnego. Bywa jednak też tak, że lekarz nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznej przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia, i pacjent zostaje skazany sam na siebie.
Na początku oczywiście lekarz wyklucza poważne choroby, również przyczyniające się tej dolegliwości. Między innymi są to: borelioza, cukrzyca, choroby tarczycy, anemia, depresja, mononukleoza, zaburzenia osobowości, anoreksja i stwardnienie rozsiane.

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

W skrajnych przypadkach, gdy pacjent jest mocno wycieńczony, stosuje się kurację witaminą C, podawaną dożylnie. Taka terapia znacznie zmniejsza stan skrajnego zmęczenia, a podawana w określonych porach pod kontrolą lekarza znacząco redukuje również stan psychofizycznego wyczerpania.

Gdy tej dolegliwości towarzyszy depresja, kluczowymi czynnikami w leczeniu są tutaj antydepresanty i psychoterapia.

W wielu przypadkach zaleca się również przyjmowanie witaminy D, czy środków poprawiających witalność, oraz ułatwiających spokojny i zdrowy sen.

Musimy dbać o nasze zdrowie, i eliminować wszelkie czynniki sprzyjające rozwojowi tej dolegliwości. Wszystko zależy tutaj od nas, jak żyjemy, jak się odżywiamy, gdzie i w jakim środowisku pracujemy, i jak bardzo jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje.

Trzeba pamiętać, że zespół chronicznego zmęczenia jest chorobą, i jak do każdej innej należy podchodzić poważnie.