MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Dziecko Zdrowie

Niebezpieczne wypadki z udziałem dzieci

Okazuje się, że całkiem niewiele wypadków, w których to ofiarami są nasze najmłodsze pociechy, było przypadkowymi zdarzeniami. Statystyki wyraźnie pokazują, że zdecydowana większość incydentów miała miejsce w domu, w szkole bądź na placu zabaw, czyli w miejscach, gdzie dzieci zwyczajowo są pod stałą opieką dorosłych. Każdy, kto ma pod opieką malucha powinien mieć oczy dookoła głowy oraz odrobinę wyobraźni, która szybko pozwoli przewidzieć nadchodzące nieszczęście i zareagować. Niestety bardzo często dorośli zwyczajnie nie myślą, co niejednokrotnie ma tragiczne konsekwencje.

Wszelkiego rodzaju urazy i wypadki to wciąż bardzo częsta rzecz u dzieci. Szacuje się, że corocznie aż 120 tysięcy maluszków jest leczonych w szpitalu z powodu różnego rodzaju wypadków czy zatruć. W przypadku dzieci do 3 roku życia, najczęstszą przyczyną obrażeń ciała są upadki z wysokości. Starsze dzieci są z kolei bardziej narażone na wypadki komunikacyjne, czyli potrącenie przez auto bądź wypadek rowerowy. Niestety wciąż bardzo wiele groźnych wypadków przydarza się na placach zabaw, podwórkach czy boiskach.

Na jakiego rodzaju wypadki narażone są dzieci?

Bardzo często przyczyną wypadku na boisku czy placu zabaw są wadliwe konstrukcje, błędy budowalne, zła konserwacja przyrządów oraz montaż ostrych, metalowych fragmentów. Warto zatem dobrze sprawdzić, w jakim miejscu bawi się nasze dziecko i czy spełnia ono podstawowe normy bezpieczeństwa. Z kolei w domu dzieci ulegają różnego rodzaju upadkom. Bardzo często też maluchy narażone są w domach na urazy spowodowane uderzeniem o twardy kant mebla. Równie częste są oparzenia i porażenia prądem. Wśród starszej młodzieży przeważają urazy, jakich doznaje się podczas treningów bądź innej aktywności sportowej. Niestety bardzo często dochodzi do pobić, które wiążą się z silnie obecną przemocą wśród nastolatków. Wciąż bardzo wiele wypadków to te samochodowe, gdzie dzieci zostają ofiarami w skutek potrącenia lub jako pasażerowie. Dorośli nigdy nie powinni zapominać o fotelikach i pasach bezpieczeństwa.

Stwórz bezpieczny dom

Oczywiście starsze dzieci mniej więcej wiedzą już, jakie przedmioty są dla nich niebezpieczne i czego nie wolno im robić w domu. Jeśli jednak w twoim mieszkaniu pojawił się niemowlak, warto przygotować wszystko tak, aby w ciągu kolejnych kilku lat nie zrobił sobie krzywdy. Zawsze pamiętaj więc o tym, aby zabezpieczać swoją kuchenkę specjalną osłoną tak, aby dziecko nie miało dostępu do palników. Nigdy nie zostawiaj na blacie kuchennym, w zasięgu dziecka, noży, tasaków ani innych ostrych akcesoriów. Warto zabezpieczyć kable elektryczne od mikserów, tosterów i czajników tak, żeby maluch nie mógł po nie sięgnąć. Wszystkie kontakty powinny być zabezpieczone odpowiednimi zatyczkami. Ważne jest, aby nie zostawiać w zasięgu rąk szkraba małych przedmiotów, którymi łatwo może się zadławić. Wielu z nas o tym zapomina, jednak wszelkiego rodzaju detergenty, proszki, leki i chemikalia przyciągają wzrok i dłonie naszych maluchów. Tego typu produkty powinno więc się trzymać w zamkniętych szafkach, do których dziecko nie ma dostępu. Na koniec warto przypomnieć o tym, że nie można pozostawiać dziecka samego w wannie podczas kąpieli.

Jeśli jednak nie udało się zapobiec wypadkowi, kluczową kwestią jest zadbanie o zdrowie dziecka, nawet po hospitalizacji. Czasami niezbędną może okazać się wizyta u specjalisty – fizjoterapeuty. Koniecznie postawmy na usługi pewne i sprawdzone, takie jak fizjoterapeuta dziecięcy.