MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

jak wyczyścić złoto
Lifestyle

Jak wyczyścić złoto? 

Złota biżuteria zachwyca swoim wyglądem, jednakże trzeba pamiętać o regularnym dbaniu i czyszczeniu. Czyszczenie może być kłopotliwe. Złoto nie jest łatwym metalem szlachetnym do utrzymania w nienagannym stanie. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkim nam uda się umyć złoto. Czym się czyści złoto? Jak wyczyścić złoto? Na te pytania odpowiemy dzisiaj podając kilka sprawdzonych i prostych sposobów. Sposobów, które możesz sam wykonać w domu. Jeżeli one nie pomogą, trzeba udać się wtedy do specjalisty. 

Złoto – dlaczego się brudzi?

Złoto posiada jasnożółty kolor, który wystawiony na działanie niekorzystnych czynników może wytwarzać osad. Będzie on miał wtedy kolor zielono-szary. Warto wspomnieć, że złota biżuteria zawiera bardzo wyraźny połysk, dlatego każde zabrudzenie jest od razu widoczne. Wtedy nasza biżuteria traci na swoim wyglądzie. W prawdzie więc jak wyczyścić złoto skutecznie?

Co brudzi naszą biżuterię? 

Niestety, naszą złotą biżuterie brudzą czynności dnia codziennego takie jak: gotowanie, kąpiel, zmywanie naczyń czy sprzątanie, kiedy mamy do czynienia z domowymi detergentami. Warto pamiętać o ściąganiu biżuterii przy tych czynnościach, jeżeli jest z prawdziwego złota. Warto też ściągąć swoją biżuterie w przypadku chodzenia na basen, gdzie mamy do czynienia z chlorem, który wpływa na kolor złota. Następnie, stosowanie niektórych rzeczy do pielęgnacji, przykładowo balsamów czy perfum, może wpływać na wygląd pierścionków czy łańcuszków. Złoto nie lubi również warunków atmosferycznych takich jak promienie słoneczne czy wilgotność.

Czyszczenie złota – kilka prostych, domowych sposobów, by skutecznie wyczyścić złoto

  1. Pierwszy sposób jest najbardziej popularny czyli mieszanka z sody oczyszczonej, bądź proszku do pieczenia oraz wody. Mieszankę delikatnie wcieramy miękką ściereczką lub szczoteczką o miękkim włosiu w naszą złotą biżuterię. Następnie odstawiamy biżuterię. 
  2. Przygotowanie mieszanki z płynu do mycia naczyń. Zaczynamy od dodania płynu, ciepłej wody i przecieramy ściereczką. 
  3. Czyszczenie złota octem lub spirytusem. Delikatnie zwilżamy wacik lub ściereczkę i wcieramy w biżuterię. 
  4. Sok z cytryny, amoniak bądź sok z cebuli również świetnie sprawdzi się to skutecznego oczyszczenia złota. Sok z cytryny rozjaśni naszą biżuterię i przywraca jej naturalny połysk. 
  5. Wiórki z szarego mydła rozpuszczone w wodzie również czyszczą biżuterię. Używajmy wtedy delikatnej ściereczki do przecierania złota lub szczoteczki. 
  6. Kwasek cytrynowy połączony z sodą oczyszczoną oraz wodą może przynieść zaskakujące wyniki. Składniki mieszamy ze sobą i przecieramy delikatną ściereczką i spłukujemy za pomocą wody wyczyszczona biżuterię. 

Podsumowanie: Jak wyczyścić złoto?

To już wszystkie sprawdzone sposoby na wyczyszczenie złota w domu. Produkty są dostępne dla wszystkich i ogólnodostępne w każdym domu. Jeżeli jednak chcesz przedłużyć wygląd pięknego złota, pamiętaj, żeby ściągnąć biżuterię przy prostych domowych czynnościach i stosować się do naszych porad. Co najważniejsze biżuterię możesz oddać do profesjonalnego czyszczenia u jubilera, który poddaje czyszczeniu biżuterii w myjce ultradźwiękowej. Najpierw jednak warto skorzystać z domowych sposobów, które bywają równie skuteczne jak profesjonalne.