MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Problemy skórne u dzieci
Dziecko

Problemy skórne u dzieci

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że problemy skórne to nie tylko zmora nastolatków, ale też najmłodszych dzieci. Niestety maluszki od pierwszych lat życia zmagają się z różnymi niedoskonałościami skóry. Jakie są najczęstsze skórne problemy u małych dzieci i jak sobie z nimi radzić?

Skóra jak pupcia niemowlaka… czyżby?

Popularne powiedzenie mówi, że najmłodsze dzieci mają najbardziej gładką i nieskazitelną skórę, szczególnie jeśli chodzi o pośladki. Nic bardziej mylnego, ponieważ maluchy narażone są na pojawianie się różnego rodzaju zmian na ich skórze, szczególnie w tej okolicy. Jedną z najczęstszych zmian chorobowych u niemowląt jest bowiem pieluszkowe zapalenie skóry. Jak sama nazwa wskazuje, wypryski pojawiają się w miejscu przylegania pampersa. Pojawienie się tych zmian najczęściej spowodowane jest czynnikami mechanicznymi oraz alergią kontaktową. Aby szybko poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry, należy zmieniać pampersy odpowiednio często i starannie dbać o okolicę pieluszkową dziecka.

Rumienie, potówki u dziecka i inne niedoskonałości skóry najmłodszych

Potówki u dziecka to problem, który zna praktycznie każdy rodzic. Są to drobne czerwone krostki, których nasilenie zwiększa się szczególnie w okresie letnim, pojawiają się najczęściej na karku, szyi i pod pachami. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, skąd się biorą potówki. Są one efektem problemów organizmu dziecka z termoregulacją i nie w pełni dojrzałymi gruczołami potowymi. Z tego też powodu potówki mogą pojawiać się szczególnie często u noworodków i niemowląt.

Kolejnym problemem, z jakim zmagają się rodzice, jest pojawiająca się często kaszka na twarzy dziecka. Jej objawy podobne są do trądziku niemowlęcego występującego najczęściej na policzkach niemowląt. Zwykle kaszka jest spowodowana alergią na mleko krowie lub stosowane kosmetyki, ale bywa też efektem pracy niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. W takiej sytuacji małe pryszczyki na buzi dziecka znikają zazwyczaj samoistnie.

Wśród innych niedoskonałości skóry najmłodszych wymienia się także atopowe zapalenie skóry, alergię kontaktową czy łojotokowe zapalenie skóry. W przypadku AZS czy wyprysku łojotokowego (ciemieniuchy) konieczna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie pod kontrolą specjalisty.

Jak dbać o skórę dziecka?

Niezwykle istotne w dbaniu o skórę niemowląt jest nieprzegrzewanie ich. Ubranka powinny być wykonane z oddychających i naturalnych tkanin, a unikać należy sztucznych, nieprzepuszczalnych materiałów. Uważa się też, że do powstawania popularnych potówek przyczynić może się stosowanie oliwek do ciała, lepiej więc zrezygnować z tego rodzaju pielęgnacji i wybrać inne kosmetyki.

Rodzice powinni uważać także na nadmierne niszczenie warstwy ochronnej naskórka dzieci poprzez silne pocieranie lub stosowanie niedelikatnych ręczników. W dbaniu o skórę małego dziecka bardzo ważne jest też unikanie różnego rodzaju gąbek do mycia będących źródłem drobnoustrojów, które mogą przyczynić się do rozwoju problemów skórnych.

W niektórych przypadkach niezbędne jest jednak stosowanie sterydów oraz preparatów przeciwdrożdżakowych lub przeciwbakteryjnych. Leczenie zależy od przyczyny pojawiających się zmian. Z tego powodu jakiekolwiek niepokojące rodziców zmiany na skórze maluszka powinny zostać skonsultowane ze specjalistą – lekarzem pediatrą lub dermatologiem.

Kosmetyki dla dzieci – czy warto je stosować?

Wielu rodziców, szczególnie w przypadku, gdy jest to ich pierwsze dziecko, zadaje położnej lub pediatrze pytanie – czym smarować buzię dziecka? Odpowiedź jednak różni się w zależności od konkretnego malucha. Najważniejsze jest, aby skóra niemowlaka była dobrze nawilżona i natłuszczona. Zawsze należy w tym celu sięgać po kosmetyki przeznaczone dla odpowiedniej grupy wiekowej. W przypadku niemowląt są one najczęściej bezzapachowe i zawierają dużo mniej substancji dodatkowych w porównaniu z kosmetykami dla osób dorosłych. Dzięki temu rodzice mogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów skórnych u dziecka.