MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Jak dbać o skórę dziecka
Uroda

Jak dbać o skórę dziecka w pierwszych miesiącach życia?

Delikatne ciało noworodka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Skóra maluszka jest wrażliwa i żeby dziecko mogło normalnie się rozwijać, należy o nią dbać w sposób szczególny. Sprawdź, jakie kosmetyki można stosować i jak troszczyć się o niemowlęcą skórę, by Twoje dziecko było zdrowe.

Pierwsza kosmetyczka niemowlaka

Podstawowe kosmetyki dla dzieci, które muszą znajdować się w wyprawce niemowlaka, powinny być dostosowane do jego wieku. Noworodek bardzo szybko się zmienia, dlatego innych produktów będzie wymagało dziecko tygodniowe, a innych 3-miesięczne. To, czego potrzebuje niemowlę, zaraz po urodzeniu to:

  • zestaw do pielęgnacji pępka,
  • preparaty zapobiegające odparzeniu,
  • nawilżające chusteczki,
  • szampon,
  • delikatne mydło,
  • krem do twarzy,
  • krem na pośladki,
  • preparaty do kąpieli.

Kąpiel niemowlaka – ważna czynność 

Nie przesuszaj skóry dziecka codzienną kąpielą. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Dziecko zanurzaj w wodzie o temperaturze nie większej niż 370C i nie niższej niż 210C. Staraj się nie zamaczać pępka, żeby ładnie się goił. Pierwsze kąpiele nie powinny być dłuższe niż 3-5 minut. Do wody możesz dodać płyny myjące, które zawierają emolienty. To preparaty, które są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry dziecka oraz wzmacniają jej warstwę lipidową.

Co powinny zawierać niemowlęce płyny do kąpieli:

  • oleje roślinne,
  • oliwę z oliwek,
  • olej lniany,
  • proteiny ryżu,
  • ekstrakty z owsa,
  • rumianek,
  • aloes,
  • lawendę,
  • nagietek lekarski,
  • hibiskus.

Po kąpieli pamiętaj o dużym i ciepłym ręczniku, by otulić szybko dziecko i nie narazić je na przeciągi. Nie pocieraj naskórka, tylko delikatnie go osuszaj, żeby dodatkowo nie podrażnić skóry.

Co stosować u noworodka po kąpieli?

Niewiele, skóra ma sama uczyć się budować swoją odporność. Jednak pewnych środków nie da się wykluczyć. Dwa podstawowe kosmetyki dla dzieci, które musisz zastosować po kąpieli, to preparaty nawilżające i takie, które zapobiegają podrażnieniom. Nawilżenie jest podstawą w czynnościach pielęgnacyjnych po kąpieli. Podstawowym środkiem jest oliwka, którą warto nakładać okrężnymi ruchami. Taki masaż dodatkowo pobudzi skórę i ja wzmocni. Wybieraj również sprawdzone preparaty nawilżające, których jakość jest potwierdzona certyfikatami.

Zasada jest taka: nie stosujemy dwóch natłuszczających preparatów na przykład oliwki z balsamem. Stosujemy tylko jeden. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia skóry. Podobnie jak nie stosujemy kremów i zasypek. Ich połączenie powoduje powstawanie grudek, które mogą uczulić delikatną skórę maluszka.

Jeśli na skórze dziecka pojawią się otarcia i zaczerwienienia zastosuj kremy kojące i łagodzące. Te najlepsze będą miały w składzie witaminę E. Przeciw silnym odparzeniom sprawdzą się kremy z mocną barierą zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych posiadające w składzie tlenek cynku.

A jeśli pojawią się potówki? Z reguły one nie swędzą dziecko i nie są niebezpieczne. Często wystarczy kąpiel z naparem z rumianku. Po kilku dniach powinny zniknąć.

Jak zadbać o pośladki niemowlaka?

To ważna część ciała, która jest narażona na podrażnienia pieluszkowe. Staraj się często wietrzyć pupę dziecka. Na odparzenia stosuj kremy i zasypki. Zmieniaj pieluszki, kiedy zajdzie potrzeba. Nie zostawiaj dziecka w jednej przez kilka godzin. Pupę dokładnie oczyszczaj wodą z delikatnym płynem lub nawilżającymi chusteczkami. Kiedy przebierasz dziecko, zawsze sprawdzaj stan skóry. Przemywaj zagłębienia w pachwinach i używaj kremu z alantoiną, która natłuszcza i nawilża. Dbaj o higienę miejsc intymnych dziecka, by potem nie musiało cierpieć z powodu piekących podrażnień.

Pielęgnacja pępka u noworodka

Goi się do około 2 tygodni. Ważne, by go nie moczyć, a dziecko ubierać tak, by nie uciskały mocno na tę część. Pępek przemywaj gazikiem zamoczonym w spirytusie powyżej 70% lub użyj odkażającego płynu w sprayu – Octeniseptu. Jeżeli z kikuta zaczyna sączyć się krew lub ropa, bezzwłocznie udaj się do lekarza.

Im mniej środków na skórze noworodka, tym lepiej. Jednak przy pielęgnacji tak delikatnej cery, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które są niezbędne, by reagować, kiedy jest to potrzebne. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za stan skóry dziecka. Jeżeli masz ochotę sprawdzić, jakie konkretnie produkty są obowiązkowe w kosmetyczne niemowlaka, przeczytaj artykuł: „Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia?” Znajdziesz w nim garść praktycznych porad.