MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

owoce egzotyczne
Lifestyle

Egzotyczne owoce na zdrowie – leksykon owocowych superfoods

Superfoods to nieprzetworzona żywność bogata w składniki odżywcze, które wyjątkowo korzystnie wpływają na organizm człowieka. Sprawdź, które świeże owoce egzotyczne dostępne w sklepach można tak traktować i jeść na zdrowie bez limitu!

Gdzie kupować egzotyczne owoce

Jeszcze kilkanaście lat temu świeże egzotyczne owoce mogliśmy kupić w niewielu miejscach i to w wysokich cenach. Dziś wiele z nich jest dostępnych na przykład na stoiskach w sieci Kaufland tuż obok rodzimych truskawek czy jabłek. Niskie ceny i duży wybór owoców egzotycznych robią wrażenie. Podpowiadamy trzy super gwiazdy pośród nich, które szczególnie warto wrzucić do zakupowego koszyka. 

Egzotyczny smoczy owoc

Jego inna nazwa to pitaja lub truskawkowa gruszka. To owoc kaktusa, który w naturze rośnie w Ameryce Południowej. Swoją polską nazwę zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi. Jego neonowo różowa skórka przypomina łuski bajkowego stworzenia. A dlaczego, poza próbowaniem nowości, warto jeść smoczy owoc? Zawiera on sporo betalain, które mają silne działanie przeciwutleniające, spowalniają proces utleniania lipidów, co chroni czerwone krwinki oraz przeciwdziała rozwojowi nowotworów. Pitaja zawiera także znaczne ilości witaminy C, witamin z grupy B, witaminę A, wapń, żelazo i fosfor. Jest też cennym źródłem kwasów omega 3 i omega 6. W 100g ma ok. 52 kcal jest więc naprawdę niskokaloryczny, a do tego ma wysoką zawartość dobrego dla układu trawiennego błonnika.

Egzotyczny owoc kaki

Pomarańczowy owoc kaki rośnie nie tylko w tropikalnej i subtropikalnej Azji i Ameryce Południowej. Uprawia się go także w Europie i stąd zwykle dociera do polskich sklepów. Wyglądem przypomina nieco nasze swojskie pomidory i, jak one, jest cennym źródłem likopenu. Poza tym kaki zawierają m.in. bardzo duże ilości witaminy C, A, beta-karotenu, luteiny oraz kryptoksantyny, a także żelaza, potasu, fosforu, wapnia oraz manganu. Są również doskonałym źródłem błonnika. Badania potwierdzają także, że egzotyczny owoc kaki zawiera szereg substancji aktywnych biologicznie, które mogą hamować wzrost komórek nowotworowych w przypadku białaczki. Owoc kaki ma 72 kcal w 100g.

Egzotyczny owoc granatu

Podróżując po Europie granaty można zrywać z drzewa w Grecji czy Hiszpanii. A jednak naturalne środowisko tego egzotycznego owocu to przede wszystkim środkowa i południowa Azja. Ciekawostką na temat granatu jest także to, że wymienia się go jako jedną z najstarszych uprawianych przez człowieka roślin. To doskonałe źródło błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, witaminy C, E i K. Jest on również bogaty w minerały takie jak potas, fosfor, cynk, miedź, mangan, a nawet magnez. Granat to także źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Specjaliści doceniają go nie tylko za bogactwo składników odżywczych, ale i za to, że ma wysoką zawartość antyoksydantów. Granat zawiera 83 kcal w 100g, ale to kalorie pełne zdrowia!

Sięganie po owoce egzotyczne to doskonały pomysł na smakowitą przekąskę i urozmaicenie codziennych posiłków. Na zdrowie! Więcej na temat oferty znajdziesz na: https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spozywcze/owoce.html.