MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Zdrowie

Kaszel bez tajemnic – typy i rodzaje

Najpierw diagnoza, potem leczenie. Właściwe, a co najważniejsze skuteczne leczenie kaszlu zaczyna się od poznania przyczyny. Kaszel suchy, kaszel mokry, palacza, psychogenny – to rodzaje kaszlu, z którymi mamy do czynienia najczęściej.

Kaszel suchy

Zazwyczaj trwa kilka dni. Jak sama nazwa wskazuje kaszel suchy nie powoduje odrywania się wydzieliny. Kaszlemy, ponieważ błona śluzowa gardła, krtani lub oskrzeli jest podrażniona. Dzieje się tak w czasie infekcji wirusowych. Przewlekły suchy kaszel może też być objawem innych chorób, na przykład astmy, chorób układu krążenia lub być skutkiem przyjmowania niektórych leków.
W walce z suchym kaszlem pomogą preparaty przeciwkaszlowe, ale te, przeznaczone do tego typu kaszlu. Możemy wspomóc się domowymi sposobami, na przykład syropem z cebuli. I co ważne, nawilżajmy powietrze w mieszkaniu, szczególnie zimą.

Kaszel mokry

Ten rodzaj kaszlu to często kolejna faza kaszlu suchego. W tym przypadku już odkrztuszamy wydzielinę. Warto pamiętać, że przyczyny mokrego kaszlu mogą być inne. Gruźlica, czy bakteryjne zapalenie płuc to tylko niektóre z nich.
Kaszel mokry łagodzimy środkami wykrztuśnymi, bo najważniejsze jest rozrzedzenie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Wtedy łatwiej usunąć ją z organizmu. Pomocne mogą okazać się inhalacje i oklepywanie pleców.

Kaszel palacza

Palacz najwięcej kaszle rano, po wstaniu. Dlaczego? Ponieważ na skutek palenia organizm produkuje więcej śluzu, a dodatkowo dym z papierosa niszczy komórki, które przyczyniają się do oczyszczania dróg oddechowych.
Lek na kaszel palacza jest właściwie tylko jeden – rzucenie palenia. Jeśli kaszel nasila się, a dodatkowo towarzyszą mu inne objawy takie jak duszności, krwioplucie, należy udać się do lekarza w celu wykluczenia innych chorób.

Kaszel na tle nerwowym

Kasłanie może być objawem stresu. Nie zdarza się w nocy, ale nie ten czynnik decyduje o diagnozie. Dopiero po wykonaniu badań zleconych przez lekarza i wykluczeniu innych przyczyn organicznych można potwierdzić, że kaszel jest następstwem stresu. Pomocne będą środki uspokajające i wyciszające oraz relaks.