MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

przedłużenie leków
Lifestyle

Kiedy przydaje nam się przedłużenie leków stałych?

W obecnych czasach nie musimy już umawiać się na wizytę w gabinecie lekarskim tylko po to, aby uzyskać przedłużenie leków na stałe. Jeżeli mamy jakikolwiek dowód tego, że taka recepta została nam wystawiona wcześniej – wystarczy tylko zadzwonić do przychodni albo wypełnić krótki arkusz na stronie internetowej. Jest to najwygodniejszy sposób, który cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów w całej Polsce. Dzięki temu mogą oni przedłużyć taką receptę siedząc wygodnie na kanapie albo czekając w kolejce w sklepie.

Udanie się na umówioną wizytę u lekarza może być trudniejsze niż nam się wydaje. Niektóre osoby są przez większość dnia w pracy i nie są w stanie faktycznie się na niej pojawić – muszą w tym celu brać dzień wolny. Jeszcze inne osoby mieszkają bardzo daleko od gabinetu lekarskiego i nie posiadają samochodu – każda taka wizyta oznacza więc koszty i wymaga dobrego zaplanowania czasu. Najgorszym co możemy zrobić jest jednak zrezygnowanie z niej i uznanie, że znajdziemy czas później – pamiętajmy o tym, że choroby rozprzestrzeniają się szybko i tego czasu może nam zabraknąć.


Jakie leki przedłużamy?

Najczęściej chcemy uzyskać przedłużenie recepty na taki lek, z którego korzystamy od dawna. Mogą być to tabletki na tarczycę albo nadciśnienie – bez nich nasz stan może szybko się pogorszyć, a mamy ustaloną konkretną dawkę i nie planujemy w najbliższym czasie jej zmieniać. Widać tutaj więc, że w takim przypadku odbywanie wizyty jest raczej zbędne – chyba, że dysponujemy nowymi wynikami badań i chcemy je skonsultować w celu podniesienia lub zmniejszenia dawki leku. W takim momencie możemy jednak w dalszym ciągu umówić się raczej na wizytę online i uzyskać przedłużenie e-recepty na inny specyfik.


Nie należy przerywać przyjmowania leków stałych

Brak możliwości udania się na wizytę dla niektórych osób jest równoważny z zaprzestaniem stosowania leków na stałe. Nie powinniśmy nigdy do tego dopuszczać – jeżeli przyjmujemy je regularnie od kilku miesięcy lub nawet lat to oznacza to, że są nam one niezbędne. Nie mamy odpowiedniej wiedzy medycznej do tego, aby modyfikować swoją dawkę. Obecnie nie mamy już też żadnej wymówki na przerywanie kuracji – odkąd możliwe jest przedłużenie e-recepty wszystko zależy tylko od naszych chęci.

Warto jednak upewnić się, że na pewno możemy skorzystać z takiej opcji. W przypadku bardzo silnie uzależniających leków oraz leków narkotycznych możemy uzyskać odmowę. Czasami potrzebne będzie specjalne zaświadczenie lekarskie – a czasami po prostu nie będzie innej możliwości, jak tylko zapisanie się na wizytę w przychodni.