MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Dziecko

Dobrej klasy fotelik powyżej 36 kg

O bezpieczeństwo dzieci należy dbać w każdym wieku. Podczas podróży samochodem konieczne jest zapewnienie swoim pociechom bezpiecznego i jednocześnie wygodnego fotelika, zapewniającego dyskomfort nawet w długiej podróży.

Dzieci rosną bardzo szybko. Należy więc natychmiast dostosować fotelik do wzrostu oraz wagi. Foteliki przeznaczone dla dzieci powyżej 36 kg wagi lub 100 – 150 cm wzrostu są zapewne jednym z ostatnich etapów korzystania z fotelika. Zatem na co zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiedni fotelik zapewniający zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jazdy?

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach

Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca ma obowiązek przewozić w foteliku dziecko do 12 roku życia, którego wzrost nie przekracza 150 cm. Obowiązek ten dotyczy zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych. Wobec tego producenci fotelików umożliwiają ich zakup zgodnie z obowiązującymi normami.

Obecnie możliwe jest zaopatrzenie się w fotelik zgodny z kilogramową europejską normą bezpieczeństwa oraz wzrostową normą bezpieczeństwa. Wobec tego można zakupić fotelik dla dziecka kierując się kryterium wagowym, czyli 15-36 kg oraz kryterium wzrostowym kupując fotelik odpowiedni dla dziecka o wzroście 100-150 cm. Obie normy są dopuszczalne według prawa polskiego.

Jaki fotelik dla dziecka powyżej 36 kg

Obecnie na rynku możemy znaleźć foteliki dla dzieci o różnej wadze i wzroście. Natomiast dotychczas producent poprzestawali na produkcji fotelików dla dzieci do 36 kg.

Dostosowują się do rzeczywistości, co raz więcej firm oferujących foteliki dla dzieci wychodzą na przeciw potrzebom rodziców i ich pociech, które przykładowo nie osiągnęły jeszcze 12 roku życia, ale osiągnęły wagę powyżej 36 kg. Konieczne było stworzenie bezpiecznego fotelika dostosowanego do takich sytuacji.

fotelik

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dla dziecka powyżej 36 kg?

Homologacja

W dobie Internetu można nabyć foteliki dostosowane do różnej wagi, wzrostu, wieku. W tak dużej ilości oferowanych produktów można znaleźć foteliki niespełniające podstawowych norm bezpieczeństwa.

Dlatego też tak ważne jest, aby zakupiony fotelik dla dziecka posiadał homologację, czyli potwierdzenie zgodności fotelika z europejskimi normami bezpieczeństwa. Oprócz tego fotelik powinien pozytywnie przejść co najmniej trzy testy zderzeniowe. Wówczas można mówić o bezpieczeństwie zapewnianym przez fotelik dla dzieci.

Kategoria wagowa fotelika

Obecnie na rynku można nabyć fotelik powyżej 36 kg z dużą łatwością. Jednak foteliki występują w dwóch kategoriach wagowych, tj. dla dzieci o wadze 9-50 kg oraz 15-50 kg.

Jeżeli dziecko waży powyżej 15 kg to warto jest zdecydować się na fotelik z drugiej kategorii wagowej. Odpowiednio dobrany fotelik do wzrostu i wagi dziecka zapewni mu pełne bezpieczeństwo podczas jazdy.

Osłona tułowia

Foteliki dla dzieci powyżej 36 kg są dosyć duże. Wobec tego powstają trudności do skutecznego objęcia nimi dziecka przy pomocy pasów bezpieczeństwa zamontowanych w samochodzie.

W tym przypadku sprawdzi się idealnie osłona tułowia będąca częścią fotelika. Należy zwrócić uwagę na szerokość osłony, ponieważ im szerszy jest pas tym skuteczniej chroni dziecko przed urazami kręgosłupa podczas zderzenia.

W odróżnieniu od regularnych, samochodowych pasów bezpieczeństwa, osłona tułowia chroni całą klatę piersiową dziecka i nie powoduje gwałtownego zgięcia ciała w pół w czasie wypadku.

Ważny jest również system zapięcia osłony, ponieważ szybkie i łatwe zapinanie oraz rozpinanie zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa.

Osłony boczne

Osłony boczne są niezbędnym elementem fotelika, ponieważ chronią głowę dziecka przed urazami. Służą one pochłanianiu siły uderzenia w przypadku kolizji samochodowej. W przypadku uderzenia bocznego w samochód osłony boczne amortyzują uderzenie głowy dziecka w fotelik.

Dlatego też niezmiernie ważne jest, aby osłony boczne posiadały miękkie wypełnienie, które zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas uderzenia i zapobiegnie poważnym urazom głowy.

Łatwość regulowania odchylenia oraz instalacji fotelika

W fotelikach dla dzieci powyżej 36 kilogramów niezwykle ważne jest, aby były one jak najbardziej mobilne i proste w obsłudze. Dlatego też istotna jest funkcja regulacji odchylenia fotelika przy pomocy jednej ręki. Zapewnia to szybką i wygodną zmianę pozycji fotelika celem zapewnienia dziecku komfortowego snu.

Ważne jest, aby fotelik był mobilny, łatwy w transporcie i obsłudze. Fotelik dla dzieci powyżej 36 kg wraz z dzieckiem nie powinien znacząco utrudniać możliwości przesunięcia, odchylenie czy przeniesienia go. Jego celem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa dziecku przy jednoczesnej łatwości jego przymocowania lub odchylenia przez rodzica.