MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

piłkarz
Lifestyle

Zawód: piłkarz. Jak wychować profesjonalnego piłkarza? Poradnik dla rodziców

Zawód piłkarza to z pewnością jedna z najciekawszych dróg zawodowych jaką można wybrać. Zwykle marzą o niej młodzi chłopcy, ale wraz z szybkim rozwojem kobiecego futbolu – także młode reprezentantki płci pięknej coraz chętniej kierują swoje kroki w kierunku najpopularniejszej dyscypliny sportowej. Jak zatem zadbać o karierę piłkarską swojego dziecka?

Kiedy zacząć?

Podstawa to odpowiednio szybkie zapisanie dziecka na treningi. Za magiczną barierę uznaje się 15 rok życia, choć zwykle, piłkarze, którzy dziś profesjonalnie uprawiają sport, w tym wieku są już w miarę rozwiniętymi juniorami.

Trenerzy radzą by dziecko zapisywać jak najszybciej – najlepiej między 6 a 10 rokiem życia. W tym wieku mięśnie są już na tyle rozwinięte by móc zacząć ćwiczyć, a w podopiecznych rodzi się silna potrzeba ruchu, którą uprawianie sportu (nie tylko piłki nożnej) pomoże wypełnić. Przyjęło się, że im szybciej dziecko zacznie obcować z piłką nożną, tym większe prawdopodobieństwo na zawodową karierę w przyszłości.

Niestety, nasz kraj jest mocno w tyle pod względem szkolenia piłkarskiej najmłodszych (o czym będę jeszcze wspominał). W krajach takich jak faworyci obstawiających typerów – Holandia, Niemcy czy Belgia już 3 letnie dzieci zaczynają zapoznawać się ze sportem. Polska pod tym względem jest nieco w tyle, ale w ostatnich latach wiele się zmienia na lepsze.

Jak zacząć?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, czy dziecko faktycznie lubi w ogóle grać w piłkę. O to nietrudno – mówimy o sporcie który można uprawiać zawsze i wszędzie. W tak młodym wieku tzw. smykałka nie jest jeszcze specjalnie ważna – ta nie musi pojawiać się koniecznie od razu, a może przyjść wraz z kolejnymi treningami.

Początki mogą być trudne, dlatego tak ważne jest by trzymać pewną dyscyplinę treningową, w pewnym sensie budować swego rodzaju reżim sportowy, który w przyszłości może zaprocentować. Jak? M.in. w ten sposób, że w późniejszym wieku łatwiej będzie dbać o kondycję i sportowy, zdrowy tryb życia.

Kolejną ważną rzeczą jest przygotowanie mentalne. Często pojawiają się dyskusje na temat tego czy najmłodsi powinni grać na punkty czy nie – ile głów tyle opinii. Holendrzy przykładowo stawiają na grę dla samej przyjemności, bez rywalizacji na punkty. Czy to dobrze? Cóż, od lat osiągają doskonałe wyniki w szkoleniu, co roku wypuszczając mnóstwo profesjonalnych zawodników. Trudno jednak jednoznacznie wybrać lepsze rozwiązanie.

Dzięki popularności dyscypliny, w niemal każdym polskim mieście i polskiej wsi znajdzie się lokalny klub, który ma sekcję młodzieżową. Istnieją także drużyny, które np. mają wyłącznie juniorskie sekcje, bez seniorskich. Często mają podpisane umowy z większymi lokalnymi klubami, dla których pełnią rolę kopalni piłkarskich diamentów. Zdarza się również, że m.in. legalni bukmacherzy online w Polsce pomagają finansowo szkółkom piłkarskim, np. czołowy polski bukmacher sponsoruje młodzieżowe reprezentacje Polski, zarówno męskie jak i kobiece.

Olbrzymią zaletą piłki nożnej jest łatwość zasad oraz ogólna dostępność, niezależnie od warunków fizycznych. Na boisku znajdzie się na miejsce dla wysokich i niskich, dla mniej i bardziej umięśnionych, dla grubszych i szczuplejszych, dla chłopców, mężczyzn, kobiet i dziewcząt. Wystarczy z resztą wyjrzeć za okno w ciepły dzień i rzucić okiem na lokalne boiska by zauważyć, że panuje na nich idealna równowaga. Niezależnie od wieku – skórzanego balona z przyjemnością kopią wszyscy.