MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

wymiana baterii w zegarku
Lifestyle

Jak wymienić baterię w zegarku? Kompleksowy poradnik

Zegarki na rękę to dodatek, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Stanowi on wspaniałe uzupełnienie garderoby, a przy okazji bywa niezwykle praktycznym gadżetem. Niestety nic nie jest jednak wieczne. Prędzej czy później przyjdzie bowiem moment, kiedy to konieczna będzie wymiana baterii w zegarku. Jak jednak to zrobić? Lepiej udać się do zegarmistrza czy działać na własną rękę? Czy wymiana baterii w zegarku G Shock, Diesel czy Seiko może być trudnym zadaniem? Jak wymienić baterię w zegarku samodzielnie? Sprawdź!

Wymiana baterii – zegarek czasem musi trafić w ręce specjalisty

Na początek warto uświadomić sobie, że nie zawsze powinniśmy wymieniać baterię w zegarku na własną rękę. Kiedy zatem udać się do zegarmistrza lub autoryzowanego serwisu i dlaczego? Przede wszystkim powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli nasz zegarek wciąż objęty jest gwarancją producenta. Dzięki temu w razie ewentualnej usterki nasza reklamacja będzie mogła zostać rozpatrzona. Gdybyśmy działali na własną rękę, niestety istnieje duża szansa na to, że przypadkowo coś uszkodzimy. Wtedy automatycznie nasz okres gwarancyjny się skończy. Pamiętajmy zatem, że w przypadku nowych urządzeń o wiele lepiej udać się do specjalisty. Zegarek do biegania wodoszczelny lub woododporny będzie zdecydowanie wymagał jego pomocy. W domu nie znajdziemy niestety narzędzi, które umożliwiłyby nam otwarcie odpowiednio zabezpieczonego przed wilgocią czasomierza. 

Ile kosztuje wymiana baterii w zegarku?

Teraz zapewne większość z nas zastanawia się, ile kosztuje wymiana baterii w zegarku. Cena takiej usługi może być bardzo zróżnicowana. Kształtuje ją bowiem kilka czynników. Przede wszystkim jest to rodzaj i poziom skomplikowania zapięcia dekla, funkcja wodoodporna czy nawet i marka zegarka. Im wyższej klasy czasomierz posiadamy, tym taka usługa będzie droższa. Średnio jednak za wymianę zegarka zapłacimy od 20 do nawet 100 zł. 

Samodzielna wymiana baterii w zegarku – krok po kroku

W większości przypadków możemy również samodzielnie “uratować” swój zegarek. Wymiana baterii wymaga od nas jednak dużego opanowania oraz precyzji. Jeden niewłaściwy ruch może bowiem sprawić, że nasz czasomierz ulegnie trwałemu zniszczeniu. Zatem jak wymienić baterię w zegarku na rękę samodzielnie, bez obaw o zepsucie całego mechanizmu?

Krok 1: przygotuj podłoże

Wymiana baterii w zegarkach na własną rękę jest możliwa, jednak należy zadbać o kilka ważnych aspektów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy. Aby nie porysować żadnego z elementów czasomierza, pamiętajmy o miękkim podłożu. Blat lub stół wyłóżmy zatem miękkim kocem czy ręcznikiem. Miejmy także pod ręką pęsetę lub śrubokręt, odpowiednie oświetlenie, nową baterię oraz ewentualnie lupę bądź dobre okulary. 

Krok 2: zdejmij pokrywę

Stanowisko przygotowane, zatem możemy zaczynać. W pierwszej kolejności należy oczywiście dostać się do wnętrza zegarka poprzez ściągnięcie dekla. Te występują najczęściej w trzech wersjach – zakręcanej, mocowanej na śruby oraz wciskanej. Jeśli posiadamy zegarek z pierwszym wariantem dekla, musimy posłużyć się narzędziem z cienką końcówką, którą włożymy w miejsce umożliwiające kręcenie tym elementem. Drugi z dekli otworzymy przy pomocy śrubokręta, a trzeci np. nożykiem, który ułatwi jego podważenie. Aby jednak na naszym zegarku nie pojawiły się żadne zarysowania, miejsce, w które wkładamy ostre narzędzie, najlepiej zabezpieczyć kawałkiem taśmy klejącej. 

Krok 3: wymień baterię

Gdy zegarek został już otwarty, należy delikatnie wyjąć starą baterię. Przyjrzymy się jednak najpierw, czy ta nie została zabezpieczona specjalnymi uchwytami. Jeśli tak, postarajmy się je odchylić. Teraz możemy włożyć nową baterię. Pamiętajmy jednak, by położyć ją w dokładnie taki sam sposób, jak poprzednią. 

bateria w zegarku

Nową baterię najlepiej chwycić pęsetą i delikatnie włożyć ją w odpowiednie miejsce

Krok 4: dokładnie zamknij zegarek

Na koniec zostało nam już jedynie dokładne zamknięcie zegarka. Dekiel należy zatem zakręcić, przykręcić śrubami lub wcisnąć. W przypadku bardziej skomplikowanych mechanizmów pomocny może okazać się serwis YouTube. Wymiana baterii w zegarku to temat wielu filmików poradnikowych, dlatego z pewnością znajdziemy tam rozwiązanie naszych ewentualnych problemów. 

Jakie baterie do zegarka wybrać?

Aby naprawić swój czasomierz, oczywiście potrzebne będą nam odpowiednie baterie do zegarków. Wymiary nowych akumulatorków zawsze powinny być dokładnie takie same jak starych. Najlepiej zatem wyjąć je z czasomierza i udać się do sklepu po nowe. Sprzedawca z pewnością dobierze nam odpowiednie baterie do zegarków. Rodzaje akumulatorków są oczywiście różne. Najlepiej jednak inwestować w te z powłoką wykonaną ze srebra. Są bowiem one trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia niż np. klasyczna alkaliczna bateria do zegarka. Cena tej pierwszej jest nieco wyższa, jednak z pewnością będzie to inwestycja, która się nam opłaci.