MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Pokój dziecka
Dziecko

Pokój dziecka – dlaczego warto postawić na zasłony zaciemniające?

Aranżacji każdego pomieszczenia należy poświęcić uwagę, by wszystko było spójne i stylowe. Specyficznym pomieszczeniem jest jednak pokój dziecka, który pełni wiele funkcji: jest bawialnią, sypialnią, bywa pokojem gościnnym, a niekiedy… jadalnią. Istotnym elementem jest dekoracja okien. W naszym artykule podpowiemy, na jakie zasłony warto się zdecydować.

zaslony-krotkie

Zasłony zaciemniające – zadbaj o jakość snu dziecka

Czy wiesz, że zasłony zaciemniające mają kluczowy wpływ na jakość snu twojego dziecka? Jak sama nazwa wskazuje – zasłona zaciemniająca skutecznie blokuje dopływ światła do wnętrza. To ważne, ponieważ brak światła powoduje, że organizm produkuje niezbędną do snu melatoninę. Dziecko zaczyna naturalnie przygotowywać się do snu, kiedy we wnętrzu robi się ciemniej, a ponadto nie zbudzi go zbyt wcześnie światło poranka.

gotowe-zaslony

Kolejne zalety zasłony zaciemniającej to izolacja akustyczna (zasłony blokują hałasy, docierające z zewnątrz), ale także termiczna. Ta druga cecha jest ważna szczególnie latem, by w pokoiku było przyjemnie chłodno. Pamiętaj, że panująca we wnętrzu umiarkowana temperatura (około 18 stopni Celsjusza) umożliwia spokojny sen. Zasłony zaciemniające sprawdzą się także zimą, zapobiegając wnikaniu chłodu do wnętrza.

A zatem: cisza, komfort termiczny oraz panujący w pokoju mrok – wszystko to ma wpływ na jakość snu. Z kolei zdrowy sen przekłada się na prawidłowy rozwój dziecka. Zasłony zaciemniające są konieczne, kiedy chcesz położyć dziecko na drzemkę w ciągu dnia, ale pozwalają także w naturalny sposób wyregulować rytm dobowy starszego dziecka. 

tanie-zaslony-gotowe

Zasłona zaciemniająca – co wybrać?

Funkcjonalność to nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę także design i rozmiary okna (dostępne są zasłony długie, ale też zasłony krótkie). Wzór zasłony należy dopasować do indywidualnych potrzeb. W sklepie dostępne są gotowe zasłony w różnych kolorach i wzorach.

Dobrym rozwiązaniem są zasłony z jednolitej tkaniny, zamiast nazbyt wzorzystych. Pamiętaj, że zbyt wiele kolorów i wzorów w pokoju dziecka może skutkować przebodźcowaniem malucha. Ponadto jednolite stonowane zasłony stworzą w dziecięcej sypialni doskonałą bazę dla dodatków oraz innych elementów aranżacji. Możesz ustalić jeden kolor przewodni, który zagości na tekstyliach (pościel, narzuta na łóżko, poduszki, dywan i zasłony). Szeroka gama kolorystyczna zasłon pozwala wybrać optymalny kolor. Warto także posłuchać dziecka, które z całą pewnością ma swoje ulubione kolory.

zaslony-zaciemniajace

Dostępne są różne systemy wieszania zasłon, a mianowicie: na żabki, haczyki lub na przelotkach. Materiał jest opatrzony odpowiednimi certyfikatami; bezpieczny dla dzieci i przyjemny w dotyku.

Trzeba także dopasować długość zasłon do okna. Dostępne są modele o długości od 140 do 270 cm.

zaslony-blackout