MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

kurs dla położnych
Lifestyle

Jak wybrać odpowiedni kurs dla położnych?

Decydując się na karierę położnej warto pamiętać, że regularne aktualizowanie oraz poszerzanie wiedzy jest kluczowe, by móc w odpowiedni sposób zajmować się świeżo upieczoną mamą. Jakie kursy warto wziąć pod uwagę?

Specjalizacje w położnictwie to różne potrzeby

Położnictwo to szeroka dziedzina, w ramach której można wskazać szereg specjalizacji. W końcu część położnych zajmuje się noworodkami (to położne neonatologiczne), inne pracują na porodówce, a jeszcze inne – odwiedzają młode mamy w domu. Choć wydawać by się mogło, że potrzebują one tej samej wiedzy, nie do końca tak jest. Niektóre kursy dla położnych, które będą przydatne dla położnej środowiskowej, mogą być zupełnie nietrafionym wyborem dla położnej neonatologicznej i odwrotnie. Jednocześnie, istnieją również kursy, które będą świetną opcją dla każdej położnej i pomogą one w udzielaniu jak najlepszej pomocy kobietom w okresie ciąży oraz połogu – zarówno jeśli chodzi o dbanie o nie same, jak i nowo narodzone maleństwa.

Jakie kursy dla położnych warto wybrać?

Dobór odpowiednich kursów z zakresu położnictwa jest bardzo istotny, jeśli zależy nam na tym, by zapewnić optymalną opiekę przyszłym oraz świeżo upieczonym mamom. Pomijając kwestię tematyki kursu, warto zastanowić się także nad jego formą.

Pierwszą z dostępnych opcji jest ta znana od dawna, czyli po prostu kursy stacjonarne dla położnych, które odbywają się w formie warsztatów lub wykładów. Dużą zaletą takiej opcji jest możliwość bieżącego zadawania pytań, a także zobaczenia np. pozycji do karmienia na żywo, pod różnymi kątami. Minusem tej opcji jest jednak niejednokrotnie duża czasochłonność kursu – niejednokrotnie musimy bowiem dostać się np. do innego miasta, gdzie organizowany jest kurs.

Drugim rozwiązaniem, które zyskało na popularności w ostatnich latach, są kursy w formie online. Odbywają się one zazwyczaj w formie spotkań na Zoomie czy Teamsach i prowadzący przedstawiają poszczególne tematy odbiorcom zlokalizowanym przed ekranami komputerów. Kursy dla położnych online zapewniają dużą wygodę, jednak warto pamiętać, że choć to rozwiązanie jest komfortowe i często zwiększa możliwości uczestnictwa w kursach, niejednokrotnie okazuje się również, że pewnych kwestii – zwłaszcza związanych np. z technikami karmienia noworodka, nie da się przedstawić tak dobrze jak w trakcie szkolenia tradycyjnego.

Wiedza laktacyjna jest w cenie

Pierwszym z kursów dla położnych, który powinna rozważyć każda położna, jest kurs laktacyjny. Choć co do zasady istnieją tzw. położne laktacyjne, które oferują swoją pomoc wszystkim młodym mamom i specjalizują się w szczególności w trudnych przypadkach (np. gdy maluch nie potrafi chwycić piersi, gdy mama ma płaskie sutki lub gdy karmienie sprawia jej ból), każda położna powinna posiadać choćby podstawową wiedzę w tym zakresie. Nie od dziś wiadomo, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach jego życia, zatem jeśli nic nie stoi na przeszkodzie takiej formie żywienia niemowlęcia – młoda mama powinna zyskać możliwość komfortowego pozyskania wiedzy dotyczącej prawidłowych technik karmienia. Dlatego też tak istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w tym zakresie przez położną: w końcu to prawdopodobnie osoby, które opiekują się kobietą w okresie połogu będą proszone o radę w razie trudności.

Trening mięśni dna miednicy dla młodej mamy

W okresie ciąży, a także podczas porodu, mięśnie dna miednicy są mocno obciążone. Tymczasem ich prawidłowa praca jest kluczowa dla zachowania odpowiedniego funkcjonowania wielu procesów w ciele – osłabione mięśnie dna miednicy mogą prowadzić np. do niekontrolowanych mikcji.

Dlatego też kurs z zakresu treningu mięśni dla miednicy powinien stanowić pozycję obowiązkową dla każdej położonej, która chce jak najlepiej pomagać swoim pacjentkom. Warto pamiętać, że ćwiczenia tych mięśni – w dopasowanym do sytuacji zakresie – można przeprowadzać zarówno w ciąży, jak również w pierwszych tygodniach po porodzie, w okresie połogu, kiedy większość innego rodzaju ćwiczeń fizycznych jest niewskazana. Jednak aby rzeczywiście pomóc pacjentce, a nie zaszkodzić jej nieprawidłowymi zaleceniami, niezbędne jest posiadanie prawidłowej wiedzy – takiej, jaką oferują kursy dla położnych.

Wiedza w zakresie medycyny, w tym również położnictwa zmienia się nieustająco. Dlatego też warto jest zadbać o to, by oferować pacjentkom jak najlepszą pomoc, korzystając z kursów. Wyżej opisane kursy przydadzą się każdej położnej bez względu na specjalizację, jednak oprócz tego warto również poszukiwać kursów zgodnych ze specjalizacją.