MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Dziecko

Jaki wózek dziecięcy sportowy?

Ludzie aktywni, którzy kochają sport, również zostają rodzicami. Wyobraź sobie, że przez większość swojego życia np. biegasz, jeździsz na rolkach czy rowerze i nagle zostajesz mamą.

Nic nie powinno stanąć Ci na przeszkodzie do tego, abyś była aktywną mamą. Wózek dziecięcy sportowy dla Twojego dziecka powinien być dostosowany tak, abyś mogła połączyć ze sobą pasję i rodzicielstwo. A ojciec? Ojciec z pewnością będzie zachwycony faktem, że może trenować razem ze swoją pociechą. Sport to zdrowie, dlatego warto od samego początku kształtować świadomość naszego dziecka.

Sportowe wózki dla dzieci różnią się nieco od standardowych, spacerowych. Podstawową różnicą jest wyposażenie w trzy, a nie cztery koła oraz ich kształt.

 

Kiedy możemy zacząć trenować z maluchem?

Najbardziej odpowiednim momentem do rozpoczęcia treningów z dzieckiem, będzie okres, w którym maluch jest w stanie samodzielnie siedzieć. Dzieci różnie się rozwijają, dlatego okres ten szacuje się na 6-9 miesiąc. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka i prawidłowy rozwój jego kręgosłupa. Na drugim miejscu możemy postawić komfort naszego treningu.

W tym okresie dziecko zaczyna być też bardziej świadome, może więc czerpać mnóstwo przyjemności ze wspólnego biegania. Maluchy uwielbiają szybką jazdę w wózku i po nierównościach. Sprawia im to mnóstwo frajdy.

 

Co powinniśmy rozważyć podczas wyboru wózka sportowego?

Weźmy pod uwagę:

 • czy nasz wózek ma być wózkiem wielofunkcyjnym, czy jedynie z przeznaczeniem do treningów;
 • teren, po którym będziemy biegać czy wędrować;
 • jakie mamy plany i ambicje związane ze wspólnymi treningami;

 

Jakie są rodzaje wózków sportowych?

Wyróżniamy kilka typów wózków dla aktywnych:

 

wózki biegowe, treningowe tzw. joggery – jeżeli nasz wózek ma służyć jedynie do biegania, warto rozważyć zakup wózka specjalnie do tego przeznaczonego, który będzie miał dość sztywną konstrukcję, są to wózki trójkołowe z nieskrętnym, przednim kołem. Mają specyficzny, skośny kształt.

wózki biegowo spacerowe – ten rodzaj wózków, ma nieco większe zastosowanie. Sprawdzi się zarówno podczas treningu, jak i spaceru. Wyposażony w przednie, skrętne koło, z możliwością blokowania. Jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się również podczas spacerów po asfalcie, parku, lesie, a nawet górach.

wielofunkcyjne wózki sportowe – jeżeli jesteśmy ambitnymi sportowcami i uprawiamy też np. jazdę na rowerze, warto zastanowić się nad tym wyborem. Są to wózki, które mogą posłużyć za przyczepkę rowerową, a po doczepieniu zestawu do biegania zyskujemy wózek, z którym możemy również przemieszczać się pieszo.

 

Czym sugerować się przy wyborze wózka dla aktywnych?

 • lekki, aluminiowy stelaż
 • koła dopasowane do terenu
 • dobra amortyzacja
 • wyposażenie wózka w hamulec ręczny
 • wielkość kół
 • regulowana rączka
 • blokada skrętności koła
 • łatwe zdejmowanie kół
 • uprząż bezpieczeństwa
 • opaska na rękę dla rodzica, który zabezpieczy wózek przed odjechaniem
 • materiał, który można łatwo wyczyścić

Przednie koło – ruchome czy nie?

Mechanizm blokady przedniego koła, daje nam większe bezpieczeństwo. Podczas najechania np. na kamień, wózek nagle nie skręci, stwarzając zagrożenie dla dziecka, stabilnie będzie sunął do przodu. Jeżeli więc chcemy faktycznie biegać z naszym maluchem jest to nasz must have. Natomiast odblokowanie koła umożliwi nam swobodne spacerowanie po parku, lesie czy sklepie.

Wózki pozbawione takiej blokady, podczas biegania, sprawdzą się jedynie podczas przebieżek po równym asfalcie. Zmiana kierunku biegu czy omijanie przeszkód, będzie wymagało delikatnego uniesienia przedniej części wózka

Ile kosztuje wózek sportowy?

Ceny uzależnione są od funkcji, jakie posiada nasz wózek. Oscylują w granicach 500 – 2500 zł.