MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Trudny czas dla bliskich
Lifestyle

Trudny czas dla bliskich

Odejście najbliższej osoby może zaskoczyć i całkowicie rozbić człowieka. Po śmierci bliskiego człowieka często nie mamy na nic siły, nie chcemy podejmować się żadnych zadań, czy marzyć, planować. Jednak najbliższe dni po śmierci bliskiej osoby musimy poświęcić na pożegnanie się ze zmarłym, przygotowanie pogrzebu, wzięcie w nim udziału, aby pożegnać z bliskim, a także przygotować się na dalszą żałobę.

Podczas pogrzebu powinniśmy wyglądać w odpowiedni sposób. Pamiętajmy, że jest to bardzo trudna sytuacja, która wymaga najwyższej powagi. To, jak będziemy się prezentować na pogrzebie nabiera więc szczególnego znaczenia. Ta bardzo emocjonalna chwila, jaką jest ostatnie pożegnanie zmarłego wymaga w pełni godnego i odpowiedzialnego wyglądu. Dotyczy to również właściwego zachowania. Jak czuć się choć trochę komfortowo i odpowiednio wyglądać?

Przede wszystkim, wybierzmy w miarę klasyczne ubranie. Bez względu na to, jak blisko byliśmy ze zmarłą osobą, klasyczny strój sprawdzi się najlepiej. Pamiętajmy także, aby wybierać stonowane barwy. Oczywiście, najbliższa rodzina i przyjaciele powinni wybrać czarne ubrania. Nieco dalsi znajomi czy członkowie dalszej rodziny nie muszą trzymać się tak bardzo czarnego koloru. Jednak powinni wybierać raczej odcienie szarości, brązu, czy niebieskiego.

Ponadto, na pogrzeb należy wziąć kwiaty. Zakład pogrzebowy (polecamy Epitafium Kraków) może pomóc w wyborze odpowiednich kwiatów. Każdy może sam zdecydować, czy chce zakupić pojedynczy kwiat, skromny bukiet czy może bardzo okazały wieniec żałobny. Wieniec najczęściej składa bliska rodzina oraz grupa osób, jak np. koledzy z pracy zmarłego. Wiązanki pogrzebowe zarezerwowane są dla dalszej rodziny i bliskich znajomych. Bukiety kwiatów, jak i pojedyncze kwiaty powinno się pozostawić dla nieco dalszych znajomych. Jednak każdy powinien sam zdecydować, jakie kwiaty chce podarować.

Pamiętajmy, że na pogrzeb absolutnie nie wypada się spóźnić. Podczas uroczystości telefon komórkowy musi być bezsprzecznie wyciszony. Zaś kondolencje składamy dopiero po pochowaniu zmarłego i zakończeniu ceremonii, a nie w trakcie jej trwania. Jeżeli należymy do bliskiej rodziny, zarówno podczas ceremonii jak i pochówku powinniśmy znajdować się z przodu. Opuszczając miejsce ceremonii, najpierw wynoszona jest trumna. Później wychodzi rodzina zmarłego, a na końcu dalsi żałobnicy. Podobnie wygląda droga na cmentarz. Z przodu niesiona jest trumna ze zmarłym, dalej najbliższa rodzina, a na końcu pozostali żałobnicy. Pamiętajmy także, aby uszanować rodzinę zmarłego, nie narzucać się, a kondolencje składać, jeśli byliśmy blisko ze zmarłym.