MisjaNadziei.org.pl

Zdrowie, Dziecko, Parenting, Uroda, Lifestyle

Prawidłowa wydzielina z pochwy
Lifestyle

Prawidłowa wydzielina z pochwy – jak wygląda? Ginekolog prywatnie Wrocław

Co oczywiste, wydzielina z pochwy to dla kobiety niezwykle intymny – żeby nie powiedzieć intymny – temat. Tymczasem, tworzenie się wydzieliny jest po prostu jednym spośród wielu naturalnych procesów, który zachodzą u kobiet na różnych etapach życia (w tym przypadku dotyczy to m.in. cyklu menstruacyjnego). Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Dlaczego? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: ponieważ wygląd i zapach wydzieliny jest dobrym prognostykiem kobiecego zdrowia. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się więcej na ten temat

Wydzielina z pochwy – jej wygląd ma znaczenie

Jeśli chodzi o wydzielinę wydobywającą się z kobiecej pochwy, warto wiedzieć, że jej wygląd oraz konsystencja mogą różnić się – czasem znacząco – w zależności od tego, o jakiej fazie cyklu menstruacyjnego mówimy. Wreszcie, wpływ na wygląd tej wydzieliny ma wpływ ogólny stan zdrowia kobiety. Wszelkie odstępstwa od normy w tej kwestii mogą wskazywać na niepożądane zmiany chorobowe oraz zaburzenia zdrowotne.

Prawidłowa wydzielina z pochwy

W pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego prawidłowa wydzielina z pochwy jest rzadka oraz przejrzysta. Inaczej wygląda to w czasie owulacji, ponieważ wydzielina staje się wówczas bardziej śliska i zaczyna swoją konsystencją przypominać białko kurzego jaja.

Inaczej wygląda sytuacja w drugiej połowie cyklu, ponieważ wzrasta wtedy poziom progesteronu. W efekcie pochwa staje się bardziej sucha, a wydzielina zanika lub pojawia się w bardzo niewielkich ilościach. Jeśli do tego dojdzie, ma ona nieprzejrzystą konsystencję i jest gęsta. Oprócz tego posiada ona czasem lekki, białawy odcień.

Generalnie, śluz z pochwy jest bezwonny i nie ma wyraźnej barwy. W przeciwnym wypadku może to oznaczać stan chorobowy, w tym w szczególności różnego rodzaju infekcje lub choroby intymne. Zła wydzielina charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem oraz dość intensywnym zabarwieniem. Mogą temu towarzyszyć także takie problemy zdrowotne jak na przykład:

  • świąd,

  • ból podczas stosunku.

Charakterystycznym problemem jest wydzielina biała i „serowata”. Zwykle oznacza to grzybicę pochwy (czasem określaną także jako tzw. drożdżyca lub kandydoza). Leczenie polega wówczas na stosowaniu m.in. specjalnych kremów.

Z kolei upławy o rybim zapachu mogą być oznaką bakteryjnego zapalenia pochwy (jest to problem znany jako tzw. waginoza bakteryjna). Choroba ta objawia się obfitą wydzieliną o żółto-zielonym zabarwieniu oraz wspomnianym już nieprzyjemnym zapachem.

Ginekolog prywatnie Wrocław

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy (niezależnie od tego, jak wyglądają odstępstwa od normy), skonsultuj się z lekarzem. Kontakt ze specjalistą pozwoli zdiagnozować problem oraz podjąć niezbędne leczenie.

Materiał zewnętrzny